Šéf české diplomacie: Prezident opomenul odpovědnost Ruska

Kdo může za konflikt v Gruzii? Čeští politici na to nemají jednotnou odpověď. Zatímco premiér Mirek Topolánek vidí v zásahu ruské armády podobnost se sovětskou invazí do Československa v roce 1968, prezident Václav Klaus hledá chybu hlavně na straně Gruzie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Do Mladé Fronty Dnes napsal článek, ostře kritický k ozbrojené akci gruzínských jednotek v Jižní Osetii, která stála na začátku celého konfliktu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je oproti prezidentovi opatrnější a odpovědnost za válku připisuje i Rusům.

"Neschvaluji útok Gruzínců na Jižní Osetii. Považuji to za politickou chybu s velmi vážnými důsledky. Nicméně pan prezident opomenul odpovědnost ruské strany v konfliktu, ty věci, které tomu předcházely, různé provokace z ruské strany," připomněl Karel Schwarzenberg. Ten na toto téma diskutoval i v pondělním Radiofóru.

Už minulý týden v exkluzivním vyjádření pro Rádio Česko Václav Klaus odmítl svalovat veškerou odpovědnost za válku na Kavkaze na Rusko. Jak řekl, zdrží se proto podobných radikálních soudů jako jeho kolegové z Polska a pobaltských zemí, kteří vyjádřili Gruzii plnou podporu a označili ji za oběť ruské agrese.

"Zase se vede zástupná hra nad touto tragickou situací - a ona to tragická situace pro miliony lidí na Kavkaze v každém případě je - a obětí jsou vždycky ti normální lidé, a ne ti politici. Takový ten postoj, který zaujala čtveřice mých kolegů, baltských prezidentů, včetně prezidenta polského ve své deklaraci - prostě takto já tu situaci nevidím," řekl Václav Klaus.

Záznam si můžete poslechnout na webu Rádia Česko.

Milan Kopp, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme