Šéf civilní rozvědky odmítá účast svých lidí na toskánské aféře

Ředitel civilní rozvědky Ivo Schwarz je připraven rezignovat, pokud by se prokázalo, že jeho lidé se podíleli na tak zvané toskánské kauze, kdy byly zveřejněny fotografie z dovolené předsedy ODS Mirka Topolánka a místopředsedy ČSSD Milana Urbana ve společnosti podnikatelů a lobbistů. Topolánek tvrdí, že za kauzou stojí bývalý šéf rozvědky Karel Randák a že stále spolupracuje s lidmi z rozvědky v aktivní službě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf civilní rozvědky Schwarz účast svých lidí na Toskánské kauze odmítá. Pokud by se prokázal opak, vyvodí z toho důsledky. "Bude-li prokázána spojitost úřadu s kauzou Toskánsko, jsme připraven svoji funkci k dispozici a jsem připraven rezignovat," prohlásil Schwarz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace Ivem Schwarzem.

Své tvrzení Schwarz doložil výsledky interního šetření: "Zřídil jsem konkrétní ad hoc kontrolní tým k prošetření této záležitosti a ani výsledky tohoto týmu zatím nesvědčí o jakémkoliv propojení. Ani informace od dalších bezpečnostních složek, zpravodajských služeb nebo Policie České republiky nesvědčí o tom, že by kdokoliv z úřadu byl s touto kauzou spojován nebo úřad jako takový," uvedl Schwarz. Zároveň vyzval kohokoliv, kdo by měl důkazy o opaku, aby je předložil. O svém úmyslu informoval i ministra vnitra Martina Pecinu. Dodal, že svým lidem věří.

Fotografie, které zachycují Topolánka v luxusní vile a na jachtě společně s lobbisty a podnikateli, rozpoutaly zatím největší aféru tohoto léta. Vzbudily totiž spekulace, zda si Topolánek dovolenou platil sám.

Přečtěte si také:

Schwarz: Pokud se potvrdí účast rozvědky na toskánské aféře, odstoupím
Langer: Topolánek náklady spojené s pobytem v toskánské vile uhradil
Topolánek vyzval Paroubka, aby přestal s fízlovskými metodami
ČSSD vyzvala Topolánka, aby do týdne vysvětlil dovolenou v Toskánsku
ODS odmítá, že by Topolánkův pobyt v Itálii byl úplatkem. A snáší důkazy
Randák: politiky jsem nefotil, jen jsem snímky dal médiím
Urban pro Radiožurnál: Názory ODS a ČSSD na energetiku jsou velmi podobné

Jan Herget, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme