Šéf dopravní policie je pro úpravy v bodovém systému

Některé postihy v novém zákoně o provozu na silnicích jsou nelogické a neodrážejí závažnost dopravního přestupku. Ve vysílání Radiožurnálu to prohlásil ředitel služby dopravní policie Zdeněk Bambas. Zákon by se tedy měl v dílčích bodech upravit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silniční kontrola | Foto: Trutnov

Jako celek je ale podle Bambase v pořádku a jednoznačně upozornil na problém českých silnic, kterým je nekázeň řidičů. "Sankce s tím zcela zřetelně pohnuly. Jestli s tím nepohnuly víc, než je třeba zdrávo, je na politicích. Problém je v tom, že se řidiči nebojí postihu ze strany policie, ze strany státu za nekázeň, o tom není pochyb," řekl policista.

Zákon ale některé dopravní přestupky nehodnotí podle jejich závažnosti, a to je podle Bambase potřeba upravit. "Jestli jsou tři trestné body za telefonování, kdy člověk vezme telefon a nic neprovede, nic nezaviní, a naopak za zavinění dopravní nehody, kdy nedojde ke zranění, není bod žádný, ten člověk už prokazatelně nezvládl řízení a také něco spáchal, tak to není adekvátní. Zákaz činnosti za to, když zastavím na místě pro invalidy, kdy jenom vyložím manželku. To by se mělo opravit," uvedl příklady Bambas.

Podle ministra dopravy Milana Šimonovského novela dosáhla přesně toho, co od ní její autoři očekávali. Doplnil, že to například dokazuje razantní snížení počtu dopravních nehod. Loni jen za prvních 11 červencových dnů zahynulo na silnicích 43 lidí, letos o 29 méně.

"Čekal jsem po zkušenostech z Evropy, kde byly jednotlivé instituty zaváděny, snížení počtu úmrtí o zhruba 30 až 50 procent. Zatím těch 70 procent, kterých bylo za dvanáct dní účinnosti zákona dosaženo, je velmi uspokojivé číslo. Je to také znamení o tom, že naši řidiči umí jezdit bezpečně. Jen to po nich někdo musí chtít a vymáhat," řekl ministr.

Vlasta Valentová, Veronika Malá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme