Šéf Evropské komise odstartoval v Praze plán "D"

Budoucnost Evropské unie - to je ve stručnosti hlavní téma plánu "D", celoevropské debaty, kterou v Praze oficiálně zahájil předseda Evropské komise José Barroso. Plán charakterizují hesla: dialog, debata, demokracie. Spolu s českým premiérem Paroubkem, komisařem Špidlou a místopředsedkyní komise Walströmovou otevřel nové informační eurocentrum, které má takové diskusi napomáhat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Barroso a V. Klaus | Zdroj: ČTK

Předseda Barroso se setkal i s prezidentem Václavem Klausem, který mívá vůči Evropským institucím často výhrady. Prezident Václav Klaus nechce další přenos kompetencí z národních vlád na centrální instituce Evropské unie.

Na dotaz Radiožurnálu prezident Klaus uvedl: "Možná, že bychom se shodli v tom, kde jsme dnes, že jsme v nějakém bodu B. Ale rozdíl je v tom, že pan předseda se domnívá, že máme putovat ještě dále za ten bod B, zatímco já říkám, že ten bod B už dávno překročil jakoukoli optimální a rozumnou úroveň."

Předseda komise Barroso by podle svých slov naopak přivítal, kdyby v některých oblastech Brusel více pravomocí získal: "Například v oblasti práva a bezpečnosti potřebuje Unie větší kompetence, aby mohla účinněji spolupracovat a bránit před terorismem."

Jestli na pražském Hradě zazněly rozdílné názory, v novém informačním Eurocentru v pražské Jungmannově ulici už mluvili čeští i evropští politici unisono - místopředsedkyně Evropské komise Margot Walströmová má na starosti komunikaci. "Já a moji kolegové tu jsme, abychom řekli, že to sami nezvládneme. K dialogu o budoucnosti Evropské unie je třeba spolupráce národních institucí, nevládních organizací a hlavně samotných občanů - jedině tak můžeme takovou debatu začít."

Podle kritiků měla komise s podobným programem přijít už dřív. Český komisař Špidla však v rozhovoru pro Radiožurnál upozorňuje, že Barrosova komise nastoupila loni na podzim, kdy bylo o způsobu ratifikace rozhodnuto: "Hlasování o referendu byla velmi krátce po vytvoření nové komise, ale od prvého okamžiku si komise pod vedením pana Barrosa uvědomovala, že chybí určitá strategie celkového dialogu, a proto jsme ji vytvořili, a proto se teď právě s ní začíná."

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme