Šéf frýdecko-místeckého dopravního inspektorátu havaroval opilý

Vedoucí Dopravního inspektorátu ve Frýdku-Místku Michael Čaš havaroval v noci na dnešek se svým vozem v Ostravě. Dechová zkouška ukázala, že policista řídil pod vlivem alkoholu. Při nehodě utrpěli lehká zranění dvaatřicetiletá žena a její šestiletý syn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní auto | Foto: Jan Rosenauer

Čaš se srazil s dalším vozem v Místecké ulici nedaleko obchodního centra Makro na okraji Ostravy. Žena měla zablokovanou páteř a stejně jako její syn pohmožděnou hlavu. Po ošetření v nemocnici propustili lékaři oba domů.

Případem se již zabývá Inspekce ministra vnitra. "V tuto chvíli mohu potvrdit, že inspekce si v noci případ převzala, protože dechová zkouška potvrdila podezření z požití alkoholu před jízdou," řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová.

Sám Čaš to ale popírá. České televizi řekl, že své auto vůbec neřídil. "Řidič odešel z místa. Protože to bylo moje vozidlo, tak jsem si ho chtěl zajistit, navíc jsem sednul na místo řidiče, abych pustil varovní světla, vypnul motor a tak dále, a poté mě další účastníci té nehody oslovili," uvedl policista.

Čaš se na začátku letošního července, kdy začal platit nový bodový systém, pochvalně vyjadřoval ke změně zákona pro deník Mladá fronta Dnes. "Zdá se, že lidé konečně pochopili, že mají podle předpisů jezdit i u nás, a ne jen v okamžiku, kdy překročí státní hranice," řekl Čaš listu. Před dvěma lety navíc napsal na Ostravské univerzitě práci nazvanou Etika chování účastníků silničního provozu.

Poté, co vstoupil v platnost nový dopravní zákon, jde již o další závažné selhání policisty. Policejního prezidenta Vladislava Husáka novináři přistihli, jak jede svým vozem rychlostí 190 kilometrů za hodinu. Husák se nakonec potrestal sám a na tři měsíce se vzdal řidičského průkaz a slíbil, že poukáže 10.000 korun na konto Nadace Národ dětem.

Podle nového zákona se řízení pod vlivem alkoholu trestá body a pokutou, která může činit až 50.000 korun. Když policisté zjistí, že řidič má v krvi více než 0,3 promile a je ve stavu vylučujícím způsobilost řídit, dostane sedm bodů. Pokud ale bude schopen řídit, dostane jen bodů šest.

Do 0,3 promile alkoholu v krvi obdrží řidič tři body. Sedm bodů se řidičovi započte také, pokud se odmítne podrobit dechové zkoušce. Za 12 trestných bodů přijde řidič na rok o řidičský průkaz a bude muset jít na přezkoušení. Do 0,8 promile alkoholu posuzuje policie čin jako přestupek, nad tuto hranici může zahájit úkony v trestním řízení.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme