Šéf Karlovarských minerálních vod dostane omluvu za výroky v článku o Kyselce

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR, která kritizovala devastaci lázní Kyselka, se musí omluvit šéfovi Karlovarských minerálních vod Alessandrovi Pasqualemu za výroky, že je kulturní ignorant a zavrženíhodná osoba. Musí mu také zaplatit jednu korunu za způsobenou nemajetkovou újmu. Dnes o tom pravomocně rozhodl odvolací Vrchní soud v Praze, který tak částečně vyhověl Pasqualeho žalobě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale

Šéf Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquale | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Pasquale poukazoval na to, že ho asociace neprávem viní ze zchátrání historických staveb.

Domáhal se toho, aby odstranila ze svých webových stránek článek ze srpna 2011, který ho mimo jiné označil za „devastátora kulturního dědictví v Kyselce“, a aby zabránila šíření dopisu z prosince 2011 určenému přestupkové komisi v obci Kyselka.

Pasquale vedle symbolického odškodného požadoval uveřejnění omluvy na zpravodajském serveru iDnes.cz, na to však soudy nepřistoupily.

Asociace se podle dnešního rozsudku bude muset Pasqualemu omluvit za dopis zaslaný přestupkové komisi, v němž na jeho adresu uvedla výroky o „zavrženíhodné a odsouzeníhodné osobě, člověku s poruchou osobnosti a kulturním ignorantovi“, přičemž opakovaně použila výraz „dobytek“.

Napsala také, že Pasquale „ignoruje životní podmínky lidí a že se k nájemníkům chová jako k lidem druhé kategorie“.

Koruna a náklady řízení

Podle verdiktu se také asociace musí zdržet šíření tvrzení, že „v každé jiné zemi by byl takový podnikavec hnán bičem“.

Pražský městský soud původně podstatnou část Pasqualeho žaloby v roce 2013 zamítl s tím, že Karlovarské minerální vody se o majetek, který v Kyselce vlastní, nestaraly tak, jak měly. Šéf vod se však odvolal a vrchní soud se jej nyní zastal.

„Náhradu nemajetkové újmy jsme přiznali kvůli snížení důstojnosti a vážnosti žalobce,“ vysvětlila předsedkyně senátu Ludmila Říhová.

Vedle symbolické koruny bude muset asociace Pasqualemu zaplatit také 11 tisíc korun na náklady řízení.

Pasquale už v minulosti řekl, že nemůže být zodpovědný za objekty lázní Kyselka chátrající již od roku 1945, které nikdy nebyly vlastnictvím společnosti.

Aktuální stav zchátralé kolonády Ottova pramene v Lázncích Kyselka | Foto: Zdeněk Trnka

ČTK, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme