Šéf kopřivnické Tatry do vazby nepůjde, rozhodl brněnský soud

Šéf české pobočky automobilky Tatra Ronald Adams do vazby nepůjde, rozhodl o tom brněnský městský soud. Dvaašedesátiletý Američan byl nečekaně obviněn jihomoravskými policisty z podplácení, a to na základě tvrzení někdejšího ministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže. Vedení firmy nařčení odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel automobilky Tatra Ronald Adams

Generální ředitel automobilky Tatra Ronald Adams | Zdroj: ČTK

Po důkladném prostudování spisu brněnský městský soud neshledal důvod vazbu uvalit. Na tom se před soudní síní po skončení neveřejného jednání shodli také státní zástupce i obhájce.

Žalobce Jan Petrásek, který se specializuje právě na korupci, upřesnil, že navrhoval vazbu jak útěkovou, tak koluzní. Sám ale připustil, že konkrétní argumenty nebyly zřejmě dostatečně přesvědčivé.

Automobilka považuje stíhání od počátku za bezdůvodné a postup policie za „mimořádně podezřelý“. Všechna obvinění generální ředitel české pobočky Tatry odmítá jako smyšlená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí české pobočky automobilky Tatra Vladimír Bystrov a reportér Mladé fronty Dnes Janek Kroupa ve večerních Ozvěnách dne na Radiožurnálu

„Tatra považovala důvody, kterými vyšetřovatel a státní zástupce podepřeli svůj návrh na uvalení vyšetřovací vazby, za nezákonné, a Tatra je proto velmi ráda, že soud velmi poctivě a zodpovědně navržené důvody posoudil a návrh státního zástupce v plném rozsahu důrazně odmítl,“ říká mluvčí Tatry Vladimír Bystrov.

Ronald Adams údajně nabídl tehdejšímu náměstkovi ministra obrany Martinu Bartákovi na setkání v Brně úplatek za to, že úřad v budoucnu zadá Tatře další armádní zakázky.

Podle Bystrova ale k setkání nikdy nedošlo. „Důležité je také vědět, že Martin Barták tvrzení použil v rámci své obhajoby. Podle Tatry je to tvrzení zcela smyšlené, zdráhám se říci slovo vylhané, ale přiléhavější termín mě v tuto chvíli nenapadá,“ dodává.

Policie obvinila Adamse z korupce na základě tvrzení Bartáka a zbrojaře Michala Smrže. Oba tito muži jsou stíhaní na svobodě za korupci při nákupu tatrovek. Právě Adams je klíčový svědek v jejich případu. Dnes potvrdil, že svou výpověď proti nim nezmění.

‚Buď má pravdu jeden, nebo druhý‘

Vyšetřování údajné korupce doprovázející armádní zakázku na vozy Tatra se pořádně zamotává. Právnička iniciativy Veřejnost proti korupci Hana Marvanová především upozorňuje na fakt, že věc šetří a dozorují dvě různá státní zastupitelství.

„Tady si myslím chybí nějaká kooperace, součinnost, protože jedna kauza nemůže být dozorována dvěma státními zastupitelstvími. Je nepřijatelné, aby tutéž kauzu šetřily a dozorovaly různé orgány,“ tvrdí Marvanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V budově brněnského městského soudu byl po celou dobu reportér Ivan Holas, ke kauze se vyjádřila také Hana Marvanová, právnička iniciativy Veřejnost proti korupci

Podle ní je těžko uvěřitelné, že by někdo ze stíhaných nelhal. Vzájemnými obviněními se tak zřejmě snaží sami sebe obhájit. „Buď má pravdu jeden, nebo má pravdu druhý. Může to být součást obhajoby toho obviněného,“ vysvětluje Marvanová.

Obecně se korupce v případech, ve kterých figuruje malý počet účastníků a jde o tvrzení proti tvrzení, podle Marvanové dokazuje velmi těžce.

„Pokud to není zdokumentováno nějakými podpůrnými zpravodajskými prostředky, myslím odposlechy nebo něco podobného, zjišťuje se to velmi složitě. To tady ale není,“ potvrzuje Marvanová.

Ivan Holas, Pavel Polák, Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme