Šéf lidovců: Premiérova společenská smlouva neřeší jeho problém

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek se nedomnívá, že společenská smlouva navrhovaná premiérem Grossem řeší koaliční krizi. Stanislav Gross chce určit v tzv. společenské smlouvě osm základních úkolů, které by měla vláda dokončit do konce volebního období. Za priority, na které se mají jeho ministři ve zbývajících 15 měsících soustředit, označil například návrh důchodové reformy, přípravu na přistoupení k euru a zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross, Miroslav Kalousek | Foto: Slovensko-český klub

O smlouvě, kterou chce Gross předložit po velikonočním sjezdu ČSSD, ještě s koaličními partnery - tedy s KDU-ČSL a US-DEU nejednal. Unionisté jsou k chystanému dokumentu zatím zdrženliví s tím, že je pro ně nejdůležitější dodržovat koaliční dohodu.

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek je zase přesvědčený o tom, že premiérův záměr nepřinese skutečné řešení problému koaliční krize: "Společná koaliční vláda nemá problém se svým programovým prohlášením a se svým programem. Ten se do krize nedostal. Koalice se dostala do krize věrohodnosti kvůli premiérovi a podnikání jeho rodiny napojené na příjmy z prostituce. Řešme problém tam, kde je, nehledejme ho tam, kde není," zdůraznil Kalousek.

Premiér Gross, kvůli jehož majetkovým poměrům je další osud kabinetu už několik týdnů nejistý, se před několika dny občanům omluvil za způsob, jakým vysvětloval své osobní záležitosti. Při té příležitosti oznámil, že příští měsíc představí společenskou smlouvu, která má pomoci zlepšit ekonomickou i sociální situaci.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová v neděli v diskusním pořadu České televize řekla, že Gross si bere občany jako nedobrovolná rukojmí. Smlouva mezi politiky a veřejností podle ní vzniká tím, když voliči dají ve volbách hlas konkrétní straně s konkrétním programem. A to Gross neudělal, uvedla.

"Buďto trvá váš program a vy z něj pouze vytahujete nějaké superpriority, které už v něm obsaženy byly, a v tom případě není potřeba nějaké bombastické pojmenování typu nová smlouva s občanem. Mě to zavání pouze snahou o mediální trik, jak ohloupit lidi," řekla na Grossovu adresu opoziční politička.

Milan Kopp, Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme