Šéf Lidového domu seznámil prezidenta s návrhem ČSSD

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek přijel na Pražský hrad, aby prezidenta Václava Klause seznámil s novým návrhem ČSSD, jak ukončit politickou krizi v Česku. Chce, aby v případném třetím pokusu o sestavení vlády předseda sněmovny za ČSSD nominoval premiéra podle představ ODS. Pokud strany tento návrh nepřijmou, je ČSSD připravená sestavit vlastní menšinovou vládu a ucházet se s ní o důvěru poslanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

Jiří Paroubek totiž věří, že nyní navrhovaná vláda předsedy ODS Mirka Topolánka podporu ve sněmovně nezíská. Proto radí ODS, aby se vrátila k jednání se sociálními demokraty: "Tak samozřejmě, že by asi bylo v zájmu Občanské demokratické strany, aby sama přehodnotila, jestli chce podstoupit takovéto riziko druhé politické porážky v Poslanecké sněmovně. Protože my ji nepodpoříme, a pokud já dobře vím, aniž bych za ně chtěl hovořit, tak ani komunisté nepodpoří tento pokus."

Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře ale není plán ČSSD na pořadu dne: "V tuhletu chvíli je podán návrh na jmenování vlády, pan premiér po dohodě s panem prezidentem tento návrh doplní a dohodnou se na dalším postupu. Pan předseda (Paroubek pozn. red.) stále přichází s nějakými návrhy. Zvlášť v situacích, kdy vidí, že prohrává."

O podpoře koaliční vlády s lidovci a zelenými má dnes vpodvečer rozhodnout širší vedení ODS. Senátoři a poslanci ODS už - přes některé výhrady - vládní projekt odsouhlasili. Mirek Topolánek ale stále nemá pro svůj kabinet zajištěnou důvěru.

A jak informuje Mladá fronta dnes, podle některých členů ODS by měl předseda strany Mirek Topolánek odstoupit ze své funkce, pokud jeho vláda důvěru nezíská. Pražská a středočeská organizace ODS premiérovi vzkázala, že za kabinet nese odpovědnost jen on sám.

Milan Kopp, Pavel Otto, Lucie Husárová 1, Tereza Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme