Šéf lihové mafie Březina před soudem popsal, jak vznikaly tajné sklady na líh

Radek Březina dnes před soudem přiznal, že se pokusil založit tajný lihovar ve Stojčíně na Svitavsku. Tam chtěl vyrábět čistý líh jako hlavní zdroj nelegálního alkoholu v Česku. Březina už druhým dnem vypovídá před Krajským soudem v Olomouci. Údajný boss lihové mafie také popsal, jak podváděl celníky při denaturaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Březina (v bílém svetru) přichází s dalšími obžalovanými k soudu

Radek Březina (v bílém svetru) přichází s dalšími obžalovanými k soudu | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

Soud si dnes vyslechl, jak Radek Březina při přeměně čistého lihu na technický dokázal ošidit celniky.

Celý proces denaturace probíhal totiž jen naoko, namísto technického lihu zůstával v nádržích čistý líh, který Březina prodával bez toho, aby přiznal a odvedl daň.

Líh končil u majitelů likérek, kteří z něj vyráběli alkohol. Jejich jména ale Březina prozradit nechtěl.

Březina také u soudu uvedl, že zásadní podíl na trestné činnosti měl jeho nejbližší spolupracovník Lubomír Kaláč. Měl mít na starosti tajné sklady s lihem, vydával příkazy.

Kaláčův obhájce Jaromír Kaláč tvrdí, že jde o pomstu za to, že jeho klient začal jako první spolupracovat s policií – o rok dřív, než status spolupracujícího svědka získal i Březinův bratr Tomáš.

Březinu, Kaláče a dalších pět mužů žaloba viní z nelegálních obchodů s lihem, stát měli připravit na daních o miliardy korun.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme