Šéf magistrátu žádá ochranu před taxikáři

Ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček se stává terčem výhružek některých taxikářů. Je označen za strůjce změn, které zpřísňují podmínky v této oblasti služeb, a rozsáhlých kontrol předražování jízdného. Zajíček proto požádal ministra vnitra Stanislava Grosse o zabezpečení ochrany sebe a své rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

taxikář | Foto: Petra Mášová

Ředitel Zajíček dostává výhrůžné anonymy. Nebezpečí útoku zejména na členy rodiny ho nenechává klidným. Ochranka ministerstva vnitra bude mít v příštích dnech na starosti především bezpečí jeho tří dětí.

"Situace je vyhrocená a tak jako se potvrdilo, že existují lidé schopní psát mailem výhrůžky vůči zaměstnancům magistrátu nebo kontrolorům, stejně takové nebezpečí existuje i vůči mé osobě. Mám tři děti a tahle situace moc na klidu nepřidá," řekl Zajíček Radiožurnálu.

Zdeněk Zajíček | Foto: René Volfík
Přehrát

00:00 / 00:00

Z. Zajíček: Žádám o policejní ochranu

Na druhé straně přichází šéfovi magistrátu pozitivní ohlasy na změny, které mají vyřadit ze hry nepoctivé taxikáře. Na internetové stránky města dnes dorazily povzbudivé dopisy Cechu taxikářů a velkých firem provozujících taxislužbu. Znamená to, že nejméně dva a půl tisíce řidičů tohoto řemesla si přeje, aby Praha měla v taxislužbě pořádek.

Magistrát v poslední době postup proti nepoctivým taxikářům přitvrdil. Zahájil rozsáhlé kontroly předražování jízdného a výsledky zveřejňuje na Internetu. Nově zřízenému sdružení řidičů taxíků se tento postup magistrátních úředníků nelíbí, neboť jejich podnikání údajně kriminalizuje. V pondělí proti tomu několik desítek řidičů demonstrovalo v Praze na Letenské pláni.

Hádky vznikají především kvůli cenám, protestující proto požadovali deregulaci cen, Zajíčkovo odvolání a zahájení okamžitého jednání magistrátu s nově vzniklým sdružením. Magistrát ale požadavky taxikářů odmítá. Kontroly pražské taxislužby totiž ukazují na pokračující předražování jízdného.

Debatě se však Zajíček nebrání. "Já s kýmkoliv, kdo má zájem řešit tento problém, jsem ochoten jednat, ale nemůžu jednat po diktátem toho, že mi někdo nadiktuje termín kdy přijde a já tady budu. Mám svůj standartní program a pokud někdo bude chtít, může se objednat," vzkázal demonstrujícím.

Úřad hlavího města nyní zjišťuje, zda může těm řidičům, kteří okrádají zákazníky, odebírat licence. Dokument taxikáři získají, pokud úspěšně složí zkoušku z místopisu a právních předpisů. Bez toho nesmějí jezdit.

Podle ředitele Zajíčka je třeba především očistit pověst pražských ulic a proto i nadále trvá na přísném postihu nepoctivých taxikářů. "Začínáme udělovat daleko vyšší pokuty, než jsme udělovali v minulosti, a my si myslíme, že právě proto, že se jedná o tak zásadní problém, který kazí reputaci nejenom tomuto městu, ale celé České republice, že by pokuty na úseku taxislužby měly být opravdu vysoké."

Až do odvolání budou pražští strážníci kontrolovat u řidičů taxislužby také dodržování dopravních předpisů. Za pouhý den zjistili více než osm desítek přestupků. Na místě uložili pokuty za více než dvacet tisíc korun. Většina velkých pražských dispečinků taxi a profesních sdružení se ale kontrolám nebrání.

"Protestovat proti kontrolám je zbytečné, všichni víme jak to po Praze s dodržováním cen u některých jednotlivců vypadá, a kontroly jsou naprosto v pořádku," potvrzuje šéf největší naší taxislužby Jiří Kvasnička s tím, že by se kontroly měly týkat nejen taxikářů.

Pražští taxikáři jsou nechvalně proslulí i v zahraničí, dokonce před nimi varují i turistické příručky. Podle odborníků vyřeší problém pouze změna zákonů.

Renáta Prátová, Martin Hromádka, Miroslav Jedlička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme