Šéf Národního bezpečnostního úřadu Hostek končí ve funkci

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Petr Hostek v pátek odstoupí na vlastní žádost z funkce. Do čela instituce prý od začátku nastupoval s vědomím, že jde o dočasnou misi a nyní svůj úkol splnil. Rezignaci už předal premiérovi Mirku Topolánkovi a vládě, která rozhodne o jeho nástupci. Novým ředitelem by se mohl stát dosavadní náměstek ředitele BIS Dušan Navrátil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Hostek

Petr Hostek | Foto: Archiv ČRo

Hostek v žádosti uvedl, že funkci chápal od začátku jako přechodnou misi a svůj hlavní úkol - stabilizaci Národního bezpečnostního úřadu - splnil.

"Úkoly, které stály přede mnou, to znamená, aby úřad zmizel z prvních stránek tiskovin a médií jako nestabilní a nedůvěryhodná organizace, to se povedlo, tudíž já cítím pocit dobře vykonané práce a myslím, že je pravý čas, abych uvolnil místo svému nástupci," řekl Radiožurnálu Hostek.

Hostka jmenovala ještě minulá vláda Jiřího Paroubka (ČSSD), odstupující ředitel ale podle svých slov neměl žádné signály o tom, že by nový pravicový kabinet Mirka Topolánka (ODS) byl s jeho prací nespokojený a chystal se ho vyměnit.

Současná vláda dnes vzala Hostkův krok na vědomí. Do doby jmenování nového ředitele úřad dočasně povede náměstkyně Zdeňka Jůzlová, oznámil po zasedání kabinetu premiér Topolánek. "Mně uložila vláda, abych s příslušným parlamentním výborem projednal nominaci nového ředitele," uvedl premiér. Ministr vnitra Ivan Langer pro ČTK řekl, že Hostkovým nástupcem by se mohl stát náměstek ředitele Bezpečnostní informační služby Dušan Navrátil.

Hostek letos v čele NBÚ nahradil Jana Mareše, jenž rezignoval kvůli podezření, že udržoval kontakty se členy skupiny kolem stíhaného konkurzního soudce Jiřího Berky. Po nástupu Hostka do funkce odešla z NBÚ ředitelka odboru personální bezpečnosti i jeden z náměstků. Kromě změn personálních také chystal zásadní změnu struktury úřadu.

Konečnou podobu reorganizace chtěl oznámit v polovině září. "Ano, to bylo v plánu, ale svět se vyvíjí, situace kolem státních úřadů se vyvíjí taky a já jsem došel k závěru, že toto je jediné rozumné řešení, které teď mohu učinit," prohlásil Hostek, který zvažuje několik variant svého dalšího uplatnění po odchodu z NBÚ. Po svém dubnovém jmenování přitom vyjádřil naději, že ve funkci vydrží i po červnových volbách.

Ještě před jmenováním Hostkovu nominaci projednal sněmovní branný výbor. Poslancům tehdy opoziční ODS se nelíbilo, že vláda nevybrala někoho s větším společenským renomé, a výhrady měli i k tomu, že do čela civilního úřadu přichází někdejší voják z povolání a policista. Jiné vážné výhrady k němu ale neměli a jeho jmenování nakonec nebránili.

Odcházející ředitel bezpečnostního úřadu dříve pracoval jako zástupce šéfa středočeské policie. Vystudoval Vysokou školu vojenskou ve Vyškově, v letech 1982 až 1991 byl vojákem z povolání. Později působil u policie. Loni se Hostkovo jméno objevilo mezi kandidáty na funkci policejního ředitele, kterým se nakonec stal Vladislav Husák.

Národní bezpečnostní úřad má na starosti ochranu tajných informací. Provádí bezpečnostní prověrky osob i organizací, stanovuje pravidla pro zacházení s tajnými dokumenty v papírové i elektronické podobě. Zabývá se šifrováním, vydává i certifikáty potvrzující bezpečnost trezorů a technických zařízení.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme