Šéf Nejvyššího správního soudu kritizuje způsob řešení vládní krize

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa kritizuje způsob řešení vládní krize. Ve 20 minutách Radiožurnálu řekl, že jednorázová změna Ústavy kvůli předčasným volbám je porušením jejích pravidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Baxa | Foto: www.ejustice.cz

"Ústava prostě obsahuje pravidla i pro řešení těchto situací a mně se nelíbí, když najednou uprostřed hry se ti hráči zastaví a řeknou: ´Hm, ta pravidla jsou nudná, zdlouhavá, složitá, a my je změníme.´ Na Ústavu bych sahal v situaci úplně jiné, než že se prostě politicky vyvinula nějaká situace tak, že vládě byla vyslovena nedůvěra a že je třeba s tím něco udělat," řekl Baxa ve vysílání Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Baxa o řešení vládní krize

Politici se po vypuknutí vládní krize dohodli na tom, že Poslanecká sněmovna ústavním zákonem zkrátí své funkční období. Tím se otevřou dveře k předčasným volbám. Návrh, který podepsali šéfové poslaneckých klubů ODS, zelených a sociální demokracie, už schválila Topolánkova vláda v demisi. Teď musí ještě získat podporu parlamentu. Zvolené řešení situace odmítají lidovci.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s hlavním aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17.30 (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po Stalo se dnes ve 21.30 hodin. Helena Šulcová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu. Připomínky a náměty k pořadu posílejte na adresu 20minut@rozhlas.cz. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Marika Táborská, Martin Veselovský, Monika Rybáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme