Šéf Nejvyššího správního soudu: Není důvod tajit odůvodnění rozsudku v kauze Nagyová

V kauze Jany Nečasové není podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy důvod k utajování odůvodnění rozsudku. České televizi řekl, že soudci musejí rozsudky vyhlašovat veřejně, bez výjimky. Že soudkyně neodůvodnila zprošťující verdikt, Baxu překvapilo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nečasová, dříve Nagyová

Jana Nečasová, dříve Nagyová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„I v případech, kdy se probírají utajované skutečnosti a veřejnost je na část nebo na celý proces vyloučena, platí, že rozsudek musí být vyhlášen veřejně. Je velmi důležité vědět nejen jak soud rozhodl, ale zejména proč tak rozhodl. To platí i v tomto případě.“

Páteční verdikt zprostil viny Janu Nečasovou dříve Nagyovou i další tři obviněné v kauze údajného zneužití vojenského zpravodajství. Rozsudek není pravomocný. Případ se znovu dostane k Městskému soudu v Praze.

Absenci odůvodnění rozsudku už dříve kritizoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Podle něj by šlo nalézt jiný způsob, jak ochránit utajované skutečnosti.

Zproštění viny všech obžalovaných je překvapením pro olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana. Podle něj státní zástupce neudělal žádnou chybu a důkazy ukazovaly na vinu Jany Nečasové i zpravodajců.

Kauza Nagyová | Foto: Český rozhlas

Igor Maňour, David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme