Šéf ODS: Byla porušena má základní práva

ODS požádá kvůli údajnému odposlechu telefonu svého předsedy Mirka Topolánka o svolání mimořádné schůze sněmovny a také o jmenování zvláštní vyšetřovací sněmovní komise. Kromě toho se Topolánkovi právníci chtějí obrátit na ministry spravedlnosti a vnitra, aby dodali podrobné vysvětlení. Pokud se tak v brzké době nestane, hodlá je šéf ODS zažalovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Foto: Martin Štěrba

Dohady o Topolánkově odposlechu se objevily v souvislosti s vyšetřováním kauzy unionisty Kořistky. Šéf ODS se velmi zlobí: "Jako Mirek Topolánek se ptám, je-li běžnou praxí Policií České republiky šikanovat a perzekuovat bezúhonné občany této země?" Reakce Stanislava Grosse? Je mi to jedno! "Já rozumím tomu, že ODS samozřejmě bude před volbami dělat ledasco, aby si pomohla," řekl Českému rozhlasu premiér.

Pokud se prokáže, že policie zákony porušila, ODS bude trvat na odstoupení jak policejního prezidenta, tak ministra vnitra. Případně i na demisi celé vlády.

"Byla porušena má základní práva a porušeny mé občanské svobody," zdůraznil předseda nejsilnější opoziční strany Mirek Topolánek. "Já jsem tu spíš od toho, abych řešil problémy této země a ne tyto hrátky," reagoval na to premiér. Máte informace o tom, že byl pan Topolánek odposloucháván a že měla policie přístup do jeho bankovních kont? Tak zněla otázka Českého rozhlasu na Stanislava Grosse. "Mám to, co jsem si přečetl v novinách," odpověděl.

Ani nikdo další oficiálně odposlouchání Topolánka a zkoumání jeho kont nepotvrdil. Komise sněmovny pro kontrolu policejních odposlechů dnes prohlásila, že zákon porušen nebyl. Šéf komise Jiří Bílý z ODS ale dodává: Topolánkův právník zřejmě má víc informací, než my. V zápětí se ale Bílý na odposlechy ptá ministra vnitra při interpelacích ve sněmovně: "Zda nebylo manipulováno to, že bylo vydáno povolení na pana Mirka Topolánka a jak to, že byly kontrolovány jeho osobní účty?".

"Já bohužel nemohu sdělit, zda ty případy, které jste jmenoval se staly tak nebo onak, protože já ty informace nemám," odpověděl na interpelaci šéf resortu vnitra František Bublan.

Mezitím už ostravský státní zástupce Josef Bláha zastavil stíhání asistenta předsedy ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka. Policisté je podezřívali z toho, že nabízeli úplatek unionistickému poslanci Zdeňku Kořistkovi, když nepodpoří nově vznikající vládu.

Milan Kopp, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme