Šéf poslaneckého klubu ČSSD pohrozil rezignací

Ve sněmovním klubu sociální demokracie to znovu vře. Jeho předseda Petr Ibl v dopise poslancům a vedení strany ohlásil úmysl rezignovat, protože je znechucen jak poměry v ČSSD, tak kritikou předsedy strany Stanislava Grosse na adresu poslanecké frakce. Své případné setrvání podmiňuje přijetím jeho návrhů na zlepšení činnosti klubu, včetně obměny vedení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Ibl | Foto: ČSSD

Petr Ibl podle dnešního deníku Právo v desetistránkovém dopise uvedl, že strana nic neřeší a přešlapuje na místě. Zároveň prý necítí podporu klubu ke změnám, stejně jako ochotu některých funkcionářů k větším výkonům.

"Apatie a nedisciplinovanost některých členů je neúnosná, vedení ČSSD, respektive řízení strany, podle mého názoru neexistuje a bohužel i komunikace vytýkaná Vladimíru Špidlovi není o mnoho lepší," cituje deník z Iblova dopisu. Předseda klubu v něm také varoval před intrikáři ve straně, jejichž intenzita se s blížícím sjezdem údajně zvyšuje.

Informace o tom, jestli předseda sociálnědemokratických poslanců opravdu rezignuje, se ale zatím poněkud rozcházejí. Řada poslanců se rozjela na vánoční svátky a dopis ani nečetla, klub se má přitom sejít až v lednu. Sám Ibl se dnes Radiožurnálu odmítl vyjádřit. Poslal pouze textovou zprávu, z níž vyplývá, že se tato informace vůbec neměla dostat na veřejnost a že chtěl rozpoutat vnitrostranickou diskusi.

Ibl prý usiluje o to, aby poslanecký klub ČSSD reprezentovali lidé, kteří budou zodpovědní a potáhnou za jeden provaz. "Pokud poslanci a vedení strany přijmou tyto jeho návrhy a budou předmětem vnitrostranické diskuze, pak se bude podílet na realizaci těchto návrhů. Pokud by se tak nestalo, nebyl by zájem o diskuzi k těmto návrhům, pak by se rozhodl pan Ibl rezignovat," potvrdila Iblovy požadavky mluvčí sociální demokracie Lucie Orgoníková.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Radko Martinka je ale Iblova rezignace velmi pravděpodobná a šéf klubu se k ní odhodlával už delší dobu. "Myslím si, že to neudělal, aspoň tak, jak jsem s ním hovořil, z nějakého náhlého rozhodnutí. Dlouhodobě o tom přemýšlel a v tom dopise je popsán stav věcí a důvody, které ho k tomu vedly," uvedl Martinek.

Někteří poslanci si dlouhodobě stěžují na váznoucí komunikaci mezi klubem a vládou. Koaliční návrhy zákonů se podle nich neprojednávají s dostatečným předstihem, takže vládní politika není poslancům vždy jasná. Takové stížnosti zaznívaly z klubu ČSSD už za působení premiéra Vladimíra Špidly. Část zákonodárců vkládala naděje do jeho výměny za Grosse. Po prohraných senátních a krajských volbách ale napětí ve straně opět stoupá.

Ibl dopisem zřejmě reagoval na kritiku Stanislava Grosse. Úřadující šéf strany na zasedání ústředního výkonného výboru strany začátkem prosince řekl, že není spokojen s vedením klubu. Vadí mu také, že ze sedmdesáti poslanců ČSSD je aktivní jen malá část. Politologové se shodují na tom, že nejnovější rozepře mohou už tak oslabenou sociální demokracii srazit ještě níž.

Naděžda Hávová, Dušan Valenta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme