Šéf resortu zdravotnictví chce prodat pojišťovny

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek odkryl plány se zdravotními pojišťovnami. Největší - Všeobecnou zdravotní - má automaticky získat stát. Ostatních osm chce Julínek prodat v aukci. Stát by tak vydělal až 25 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek | Foto: Štěpán Kotrba

Julínek uvedl, že z privatizace osmi zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven by stát mohl získat zhruba 20 až 25 miliard korun. Peníze by pak měly být podle návrhu ministra rozděleny mezi občany České republiky, což znamená, že každá rodina by měla získat asi deset tisíc korun.

Julínek zdůraznil, že peníze by lidé mohli použít ale jen na úhradu zdravotní péče. Podle něj nebude možné, aby je utratili za cokoliv jiného. "Tyto peníze budou účelově vázány a oni si za ně mohou koupit jenom zdravotní péči. Mohou je utratit za poplatky, za doplatky na léky a za ostatní služby ve zdravotnictví na kterých mají spoluúčast," řekl Julínek. Každému občanu by zdravotní pojišťovna zřídila a vedla osobní účet.

Vláda bude řešit zdravotnictví ve středu. Nebude to ale jediný bod - ministři totiž dostanou na stůl i návrh lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové, aby byly zrušeny poplatky pro novorozence.

Tomáš Ouředník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme