Šéf Senátu pro ujasnění termínu volby prezidenta republiky

Šéf Senátu Přemysl Sobotka chce s prezidentem Václavem Klausem probrat termín volby hlavy státu, která by měla být na počátku příštího roku. Požádal jej proto o schůzku, která bude tento čtvrtek na Hradě. Termín prezidentské volby vyhlašuje parlament. Obě komory se proto musí na něm dohodnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přemysl Sobotka | Foto: Marián Vojtek

Klaus už oznámil, že se o nejvyšší ústavní funkci hodlá ucházet znovu. Také ODS potvrdila, že svého čestného předsedu do boje o Hrad vyšle. Zatím je Klaus jediným kandidátem.

Zelení, lidovci, sociální demokraté a komunisté se na společném adeptovi ještě neshodli. Před dvěma dny šéf ČSSD Jiří Paroubek potvrdil, že sociální demokracie uvažuje v souvislosti s blížící se volbou hlavy státu o třech jménech a je mezi nimi i exministr zahraničí Jiří Dienstbier.

Pravidla volby prezidenta

Navrhovat kandidáta na prezidenta může nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Prezidentem republiky je zvolen kandidát, který na společné schůzi obou komor parlamentu získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů.

Nezíská-li žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců a všech senátorů, koná se do čtrnácti dnů druhé kolo volby. V tom je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů.

V případném třetím kole je zvolen ten z kandidátů druhého kola, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů dohromady. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby

Společné schůzi zákonodárců podle ústavy předsedá šéf Poslanecké sněmovny.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme