Šéf školských odborů František Dobšík: Věřím, že v učitelských platech se škrtat nebude

Vláda Jana Fischera předloží ještě této sněmovně balík zákonů, které by mohly osekat plánovaný rekordní rozpočtový schodek - dvě stě třicet miliard korun - o sedmdesát miliard, oznámil premiér. Není jisté, zda tyto návrhy před volbami ve sněmovně projdou. Ministr financí Eduard Janota navíc odráží další nároky jednotlivých rezortů. Například ministryně školství Miroslava Kopcová varuje, že pokud nedostane o pár miliard navíc, mohli by se učitelé poprvé dočkat snížení platů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel

Učitel | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

František Dobšík, předseda školských odborů je však přesvědčen, že na škrty v učitelských platech nakonec nedojde. "Myslím, že ty dvě až tři miliardy, které chybí na platy, jsou jen otázkou dobré vůle že se nakonec v rozpočtu najdou," prohlásil Dobšík v pořadu Radiofórum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radiofórum: Śéf školských odborů František Dobšík a redaktor deníku Aktuálně.cz Petr Holub o pravděpodobnýcvh dopadech škrtů ve státním rozpočtu na platy učitelů

Dodal, že školské odbory se nemíní s případným snížením platů učitelů smířit. "Krize existuje, ale nemyslíme si, že jsme na tom tak jako Maďarsko či Lotyšsko, aby se museli sahat na platy těch, kteří mají na starost budoucnost našich dětí," prohlásil Dobšík.

Dobšík prozradil, že odboráři oslovili všechny politické strany, které usilují o vstup do poslanecké sněmovny, jež bude o rozpočtu rozhodovat. Máme určité přísliby těch stran, uvidíme, jak budou hlasovat poslanci, které si zvolíme. Pokud by ale ke snížení platů skutečně došlo, budeme adekvátně reagovat," uzavřel Dobšík.

Komentátor Petr Holub: Ke snížení platů dojde

Petr Holub, redaktor a komentátor internetového deníku Aktuálně.cz je zcela jiného názoru než Dobšík. "Myslím, žena seškrtání učitelských platů dojde, protože se dá dělat těžko něco jiného. Stát by měl dávat co nejvíce na vzdělání, ale teď musí stát jednat podle krizové logiky, když se očekává deficit 230 miliard korun. Učitelé si za poslední léta zvykli na zvyšování platů, v průměru o 6 %, i letos o 4 %. Asi se budou muset smířit s tím, že i na ně krize dopadne," míní Holub.

Přečtěte si také:

Fischer: Vláda chce snížit schodek rozpočtu na příští rok i změnami zákonů
Učitelé zřejmě příští rok dostanou o 1500 korun méně

Alena Adámková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme