Šéf TI Ondráčka: Systém poslaneckých náhrad by se měl změnit

Systém poslaneckých náhrad je špatně nastaven a měl by se změnit. V Radiofóru to řekl ředitel české pobočky protikorupční organizace Transparency International David Ondráčka, který zároveň vyzval k otevřené debatě o tomto problému. Na zneužívání poslaneckých náhrad upozornil tento týden případ místopředsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky, který si mimo jiné i z náhrad koupil byt v ceně sedmi milionů korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

"Systém poslaneckých náhrad je u nás dlouhodobě špatně nastaven. Vede k tomu, že se reálně a masivně zneužívá. Že ty částky, které poslanci a senátoři mohou využívat do jisté výše, tak ve většině případů využívají v té maximální výši. Chybí v něm absolutně kontrola. A v tomto směru právě ten případ, kdy se vytáhl jeden poslanec - samozřejmě, který se může trochu cítit jako obětní beránek celého systému, protože to tak dělají všichni - ale umožňuje to, aby se otevřela otázka, jak ten systém změnit."

Problém je podle Ondráčky v tom, že zákon o náhradách si schvalují sami poslanci. Proto je prý nutné vytvoření tlaku ze strany veřejnosti a novinářů.

Skandál se zneužíváním poslaneckých náhrad vypukl také nedávno ve Velké Británii. Kvůli němu odstoupil z funkce předseda britské Dolní sněmovny Michael Martin.

Katarína Brezovská, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme