Šéf TV Nova propuštěn domů

Ředitel televize Nova Vladimír Železný opustil v pondělí pozdě večer Úřad finanční kriminality a ochrany státu v Dlážděné ulici, kde byl dopoledne zadržen a vyslýchán, a odjel domů. Právníci Ondřej Kuchař i Edita Panušková, kteří byli společně se Železným zadrženi a obviněni z poškozování věřitele kvůli podezřelým převodům jeho majetku, zůstali přes noc v policejní cele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Železný | Foto: Česká televize

Policie vyslechla ředitele televize Nova Vladimíra Železného, vznesla proti němu další obvinění a poté ho zadržela. Společně s ním obvinila a zadržela i právníky Ondřeje Kuchaře a Editu Panuškovou z advokátní kanceláře Aleše Rozehnala. Podezřelými převody Železného majetku měli poškodit věřitele. Po vyšetření v lékařském zařízení na Mičánkách v Praze 10 byl Vladimír Železný převezen zpět na Úřad finanční kriminality a ochrany státu v Dlážděné ulici, avšak později propuštěn domů.

Podle Soni Jindrákové z Úřadu finanční kriminality a ochrany státu bylo propuštění možné, protože policie během dne zajistila výslechy spoluobviněných a materiály důležité pro trestní řízení. Její slova potvrdil i Železného právník Radek Jilg. Kuchař a Panušková by podle něj měli být ze stejných důvodů propuštěni v úterý.

Vladimír Železný byl nově obviněn z poškozování věřitele kvůli podezřelým převodům svého majetku. Za účast na tomto trestném činu jsou stíháni i jeho další právníci Aleš Rozehnal a také Edita Panušková. Potvrdila to Soňa Jindráková z Úřadu finanční kriminality a ochrany státu. "Dnešního dne policejní rada Úřadu finanční kriminality a ochrany státu vypracoval a doručil usnesení o zahájení trestního stíhání čtyřem osobám. A to Vladimíru Železnému pro poškozování věřitele a ostatním rovněž pro poškozování věřitele," řekla Radiožurnálu Jindráková.

Přehrát

00:00 / 00:00

S. Jindráková: V. Železný opět obviněn

Policie Železného podezírá z toho, že zdánlivým zmenšováním svého majetku zmařil uspokojení svého věřitele, společnosti CME. Jeho právníci Aleš Rozehnal a Ondřej Kuchař a zaměstnankyně Rozehnalovy kanceláře Edita Panušková jsou podezřelí, že k tomu Železnému pomohli, a to opatřením prostředků, odstraněním překážek, radou, utvrzováním v předsevzetí či slibem. Všem čtyřem obviněným hrozí až osm let vězení.

Ředitel Novy i další tři obvinění jsou nyní podle Jindrákové u výslechu na Úřadu finanční kriminality a ochrany státu v Dlážděné ulici v Praze 1. Jindráková nedokázala odhadnout, jak dlouho výslech potrvá. Nevěděla ani to, zda bylo či bude navrženo uvalení vazby.

Železný byl od letošního dubna obviněn z trestného činu poškozování věřitele. Vyšetřovatel Vladimír Machala v polovině prosince původní obvinění zmírnil, z poškozování věřitele jej změnil na pokus o spáchání tohoto trestného činu. Ze stejného činu je obviněn i Železného právík Aleš Rozehnal, který je vazebně stíhán od prosince. Oběma hrozí až osmiletý trest.

Ředitel TV Nova je podle původního obvinění podezřelý, že se pokusil vystavením miliardové směnky lichtenštejnské nadaci Astrona Foundation způsobit firmě Central European Media Enterprises škodu zhruba 900 miliónů korun. CME se dříve podílela na chodu Novy a podle mezinárodní arbitráže jí má Železný zaplatit miliardu korun. Místo toho vystavil směnku nadaci Astrona. Od dubna je stíhán i za daňové úniky v souvislosti s dovozem obrazů z ciziny.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Jaroslav Hausdor, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme