Šéf Úřadu vlády je v premiérově blízkosti řadu let

Premiér Stanislav Gross dnes opět odolává tlaku na odvolání šéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla, kterého nedávno jmenoval. Po protestech několika desítek umělců a intelektuálů požadují jeho konec v čele úřadu i lidovci a unionisté. Důvodem je minulost jednačtyřicetiletého Přibyla. Patřil totiž mezi policisty, kteří zasahovali na protikomunistických demonstracích v roce 1989.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR | Foto: Ondřej Kalášek

Pavel Přibyl svoji práci u pohotovostního pluku v roce 1989 zřejmě vykonával velmi dobře. Radiožurnálu se totiž podařilo z důvěryhodných zdrojů zjistit, že byl po tzv. Palachově týdnu, kdy policisté v Praze brutálně ztloukli demonstranty, několikrát odměněn za mimořádná bezpečnostní opatření.

Petici proti jeho jmenování, kterou podepsalo 50 známých osobností, premiér považuje za účelovou záležitost a o Přibylově odvolání neuvažuje. Hájí šéfa svého úřadu i tím, že prošel bezpečnostní prověrkou. "Pokud se neukáže nějaká nová skutečnost, o které bych třeba nevěděl, tak si nemyslím, že bych se měl chovat tak, že podlehnu kvůli tomu, abych byl populární, nějaké vlně," řekl premiér v neděli v České televizi.

Historika Pavla Žáčka udivuje, že i patnáct let po takzvané sametové revoluci se může člověk Přibylova formátu objevit v tak důležité státní funkci. Svůj názor ilustruje tehdejším postavením pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, v němž Přibyl jako velitel působil.

"Pohotovostní pluk a jeho další složky byly spolu se Státní bezpečností a dalšími mocenskými složkami, jako částí armády, jednou z posledních opor komunistického režimu, které ho držely ještě po 17. listopadu 1989."

Vyjádření samotného Pavla Přibyla k jeho působení u policie před rokem 1990 se Radiožurnálu stále nepodařilo získat. Šéf Úřadu vlády ale naznačil, že promluví zítra.

Kdo je Pavel Přibyl?

Nyní jednačtyřicetiletý Přibyl v roce 1982 odmaturoval v Jihlavě v oboru mechanik číslicově řízených strojů. O rok později vstupuje do KSČ a také do Sboru národní bezpečnosti. V lednu 1989 se jako velitel roty pohotovostního pluku podílí na brutálním rozhánění protikomunistické demonstrace během tzv. Palachova týdne v Praze. Přibyl přesto prochází tzv. prověrkovými komisemi, které měly ozbrojené složky očistit od posluhovačů nedemokratického režimu.

V roce 1989 z KSČ vystupuje a chvíli ještě pracuje u středočeské kriminální policie. V roce 1999 se objevuje v politice co by poradce tehdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse. O rok později už nastupuje na místo vrchního ředitele úřadu ministerstva a bez poskvrnky prochází prověrkou Národního bezpečnostního úřadu. Mezitím v Brně dokončuje pedagogickou fakultu. Gross si už jako premiér přivádí Přibyla do čela Úřadu vlády.

Milan Kopp, Marika Táborská, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme