Šéf Úřadu vlády Přibyl rezignoval

Šéf úřadu vlády Pavel Přibyl rezignoval na svou funkci. Důvodem byly události z ledna 1989, kdy velel policejním jednotkám, které se podílely na rozhánění demonstrantů při takzvaném Palachovu týdnu. Po jeho jmenování do čela Úřadu vlády to vyvolalo vlnu odporu. Premiér Stanislav Gross Přibylovu rezignaci přijal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Přibyl

Pavel Přibyl | Foto: Stanislav Peška

Podle mluvčí vlády Věry Duškové nesouvisí Přibylův odchod přímo se samotným působením v policejním pohotovostním pluku v lednu 1989. Jak Dušková potvrdila Radiožurnálu, objevily se nové okolnosti, které by mohly podle Přibyla uškodit pověsti úřadu.

"Impulsem byly informace, o kterých původně (Přibyl) vůbec nevěděl. Došlo tam k incidentu bez jeho rozkazu, bez jeho přímého velení, i tak si ale myslí, že je to důvod k tomu, aby nepoškozoval premiéra a vládu," uvedla Dušková. Vláda bude podle Přibylovu rezignaci projednávat na zasedání příští týden.

V rozhovoru pro BBC Přibyl uvedl, že o odstoupení uvažoval už od středy. Přímý popud k tomu ale podle něj daly dva zjištěné případy, kdy jeho lidé prokazatelně bili demonstranty. Dnes v podvečer se totiž dozvěděl, že v říjnu roku 1989 jeden z jeho podřízených fyzicky napadl "provokujícího" občana.

Druhý případ se stal v lednu 1989 během Palachova týdne, podle Přibyla ale nebylo jasné, zda šlo o jeho člověka. V rozhovoru také řekl, že o rezignaci uvažoval hlavně proto, že se pod velký tlak dostala jeho rodina.

Gross v pondělí po setkání s autory petice za odvolání vedoucího Úřadu vlády prohlásil, že pokud se prokáže, že Přibyl nebo jeho podřízení bili demonstranty, odvolá ho z funkce. Premiér Gross dal také pokyn ministrovi vnitra Františku Bublanovi k otevření archivů, které by mohly osvětlit Přibylovo působení u tehdejšího pohotovostního pluku.

Jak dnes Radiožurnál informoval, Přibyl získal bezpečnostní prověrku přes odpor tajných služeb a některých pracovníků Národního bezpečnostního úřadu. Osvědčení, které jeho držiteli umožňuje číst tajné dokumenty, bylo Přibylovi uděleno až v roce 2000 po intervenci tehdejšího šéfa NBÚ Tomáše Kadlece. Ten to ale popírá.

Předseda US-DEU Pavel Němec i šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek Přibylovu rezignaci uvítali. "Samozřejmě jsem rád, protože pro Unii svobody to byl vážný problém, a jsem velmi rád, že se to podařilo vyřešit v takhle krátkém čase," řekl Němec.

"Máme obecné dlouhodobé principielní stanovisko, že bývalý aktivní pomocníci komunistického režimu, ať už s obuškem nebo v kravatě a s propisovačkou, by neměli být povyšováni ve státní správě a neměli by ten stát reprezentovat," doplnil Kalousek.

Podle režiséra Břetislava Rychlíka, který inicioval výzvu k Přibylovu odchodu, je důležité, že dát věci do pohybu se podařilo hrstce nespokojených občanů. "Myslím si, že ten příběh by měl pokračovat, aby si politici dávali pozor na to, co nám vlastně předkládají ke stravě v demokracii, že některá sousta jsou nepřekousnutelná," míní Rychlík.

Přibylovo zdůvodnění rezignace označil Rychlík "za dospělých lidí nedůstojné". Premiér by se podle něj měl nyní zamyslet nad řadou jiných svých spolupracovníků. Další protesty se ale Rychlík organizovat nechystá.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka, Jan Čamek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme