Šéf věznic Dohnal útočí na předchůdce. Chce, aby zaplatil až 1,5 milionu za 'zbytečného' náměstka

Pavlu Ondráškovi by se mohlo prodražit jedno z rozhodnutí ve funkci ředitele Vězeňské služby. Její současný šéf Petr Dohnal totiž chce, aby zaplatil za škodu, kterou podle něj způsobil odvoláním náměstka Mariana Prokeše. Jak Dohnal řekl Zpravodajskému serveru Českého rozhlasu, suma se může vyšplhat až na 1,5 milionu korun. Soud totiž nedávno konstatoval, že Ondráškovo rozhodnutí bylo nezákonné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Ondrášek

Pavel Ondrášek | Foto: Filip Jandourek

"Jestliže tady vznikla finanční škoda jednotlivci i státu, je třeba přijmout odpovědnost a škodu vymáhat po lidech, kteří ji způsobili," řekl současný šéf Vězeňské služby Zpravodajskému webu Českého rozhlasu. Věc dá k posouzení takzvané škodní komisi. Právě ta by měla nakonec rozhodnout, kdo zaplatí bývalému prvnímu náměstkovi mzdu za dva roky.

Nezákonné odvolání
Prokeš pracoval jako Dohnalův první náměstek, jenže na jaře 2014 tehdejšího šéfa Vězeňské služby odvolala někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) a nahradila ho Ondráškem. V září 2014 pak nový šéf zařadil Prokeše do záloh s tím, že pro něj není vhodné uplatnění. Nakonec ho kvůli mediálním útokům proti vedení Vězeňské služby propustil. Stejně jako Dohnal se nicméně i Prokeš obrátil na soud. A oběma dala justice za pravdu: odvoláním byl porušen služební zákon.

Dohnalův exnáměstek uspěl u soudu. Jeho odvolání bylo nezákonné

Číst článek

Dohnal se tak vrátil zpět do funkce loni v prosinci, Prokeš mezitím začal velet věznici v Jiřicích. Na místo prvního náměstka se však téměř jistě vrátí poté, co soud rozešle písemný rozsudek. Bývalý druhý muž ve velení českých věznic již v červnu avizoval, že ušlou mzdu bude chtít doplatit. První "splátku" už na účet dostal krátce poté, co ministr spravedlnosti letos v únoru rozhodl o jeho nezákonném propuštění ze služebního poměru. Teď se však může těšit na další částu, stát mu bude muset dorovnat peníze až do výše platu náměstka.

Marian Prokeš | Foto: Vězeňská služba ČR

Významná škoda
"Nezákonným rozhodnutím vznikla významná škoda státu v řádu stovek tisíc až milionu a půl korun, panu Prokešovi se to celé bude muset doplatit, přitom tady byl jiný náměstek. Přes dva roky byli na jedné pozici placeni dva náměstci," vysvětlil Dohnal, proč bude chtít škodu vymáhat.

Sám Ondrášek hrozbu, že sáhne hluboko do kapsy, nechce komentovat. "Já k tomu případu nemám žádné bližší informace," uvedl pouze na dotaz redakce. Současné vedení na něj dokonce podalo trestní oznámení kvůli pozlacené generálské šavli. Ondrášek ji daroval bývalému řediteli kanceláře ředitele služby Robertu Káčerovi, kvůli čemuž věc šetřila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Jak ale informovala Česká televize, došla inspekce k závěru, že trestného činu se Ondrášek nedopustil.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme