Šéf vojenské kanceláře prezidenta Rostislav Pilc rezignoval, nahradil ho Kaše

Náčelník kanceláře prezidenta republiky Rostislav Pilc, který přišel loni na podzim o bezpečnostní prověrku, dnes rezignoval na svou funkci. ČTK to sdělil jeho právní zástupce Daniel Volák. Jako jeho nástupce prezident Miloš Zeman jmenoval brigádního generála Jana Kašeho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rostislav Pilc | Foto: Eva Dvořáková

Volák poznamenal, že Pilc i nadále považuje rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) o odebrání své bezpečnostní prověrky za nezákonné, nechce ale prodlužovat stav, ve kterém je prezident „kvůli této záležitosti vystaven stálému veřejnému i mediálnímu tlaku“.

Pilc o prověrku přišel na konci loňského listopadu. Proti rozhodnutí podal rozklad k řediteli NBÚ, neuspěl však ani s ním. Minulý týden se proto obrátil správní žalobou na soud.

Podle spekulací v tisku mohou za jeho případem stát spory ve Vojenském zpravodajství (VP). Pilc v aféře kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové) svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z VP. Zpráva VP pak prý poukázala například na Pilcovy vazby na Rusko.

Prezident Zeman posléze řekl, že Pilc bude muset ve funkci skončit, protože prověrku na rozdíl od kancléře Vratislava Mynáře, kterému se ji nepodařilo v minulosti získat, pro svou práci potřebuje. Později však řekl, že si nejprve prostuduje všechny dokumenty a až poté o osudu Pilce rozhodne.

Předejít konfrontacím

Šéf vojenské kanceláře se podle Voláka rozhodl rezignovat dnes s okamžitou platností. „Generálmajor Pilc nadále považuje postup NBÚ ve svém případu za nezákonný. Nepřeje si však prodlužovat stav, kdy je prezident republiky kvůli této záležitosti vystaven stálému veřejnému i mediálnímu tlaku,“ uvedl Pilc.

Dodal, že generál svým rozhodnutím nehodlá ustoupit těm, kteří „nezákonným odebráním bezpečnostní prověrky chtěli dosáhnout jeho profesní likvidace“, a trvá na podané žalobě vůči NBÚ.

„Právě tato žaloba a projednávání případu u soudu by pravděpodobně vystavilo hlavu státu dalším konfrontacím. Tomu se můj klient rozhodl svou rezignací předejít,“ uvedl Volák.

Pilce ve funkci vystřídá brigádní generál Jan Kaše. Vedoucího armádní Agentury komunikačních a informačních systémů podle zákulisních informací Zemanovi již v minulosti doporučilo vedení armády a ministerstva obrany.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme