Ředitele vyšetřovala policie kvůli korupci. Přesto mu pojišťovna poslala prémie - 2 miliony korun

Šéf Vojenské zdravotní pojišťovny Karel Štein inkasoval milionové odměny v době, kdy jej vyšetřovala policie kvůli podezřelému hospodaření. Na konto si připsal v bonusech přes dva miliony korun. Dalších 670 tisíc si odnesl coby odstupné, zjistil server iROZHLAS.cz. Nové vedení pojišťovny nyní přemýšlí, jak „ekonomickou ztrátu minimalizovat".

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Štein, bývalý ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny.

Karel Štein, bývalý ředitel Vojenské zdravotní pojišťovny. | Foto: VOZP | Zdroj: VOZP.cz

„Policie zasahovala ve vojenské pojišťovně," stálo v titulku článku z 22. června 2015, který informoval o zásahu. „Zabavovala dokumentaci k několika zakázkám v celkovém objemu přesahujícím 135 milionů korun," pokračovala zpráva. Hlavním podezřelým v tu chvíli byl dlouholetý ředitel instituce Karel Štein, v jehož kanceláři detektivové prováděli domovní prohlídku.

Tři dny po zmíněném článku zasedla správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny. A Šteinovi připsala prémie ve výši 1 020 000 korun. „Vyplaceny byly za rok 2014 na základě usnesení rady, a to v souladu s manažerskou smlouvou," přiblížil parametry odměny Richard Medek, mluvčí pojišťovny. V září 2015 mohl začít Štein počítat další peníze, pojišťovna mu přiklepla dalších 1 020 000 korun. „A to na základě souhlasu členů správní rady s udělením zálohy na odměnu za rok 2015," doplnil Medek. Totiž: pojišťovně s obratem 12 miliard, která mimo jiné zajišťuje lékařskou péči českým vojákům, se i navzdory podezřelému hospodaření dařilo – zůstávala v černých číslech a pojištěnců přibývalo.

"Padesát tisíc korun z každé zakázky"

O několik týdnů později si už ovšem Štein vyslechl oficiální obvinění. Jeho a další tři podnikatele začala policie stíhat pro trestné činy sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a z podplácení. Jak stojí v policejním protokolu, vyvedli z pojišťovny 12 milionů korun. Ve zkratce řečeno, pojišťovna platila miliony za to, že bude vidět na koncertech slavných muzikantů. Například Jarka Nohavici, Karla Gotta, Davida Kollera, Jaroslava Svěceného či Hany Zagorové. Jenže k hudebníkům podle policejních zjištění dorazil jen zlomek peněz, někdy ani koruna. Kde ulité miliony končily? Vyšetřovací tým, který skupinu sledoval a odposlouchával, dospěl k přesvědčení, že si je obvinění podnikatelé rozdělili, přičemž část vyplacených peněz putovala do kapsy ředitele Šteina. „Nechal si slíbit, že bude dostávat pravidelné neoprávněné finanční plnění, vždy ve výši nejméně 50 tisíc korun z každé zakázky," píše se v obvinění.

Co zjistila policie

Tři desítky marketingových zakázek, z nichž většina cílila na koncerty známých hudebníků, byly vždy vypsány jako tendry malého rozsahu, s předpokládanou cenou pod 500 tisíc korun. Ceny za propagaci ale podle policie neodpovídaly obvyklým cenám, jak popisují detektivové na třiceti třech stranách obvinění. Pro ilustraci: za koncert Báry Basikové a uskupení Jiřího Korna 4TET vydala pojišťovna 469 tisíc, k pořadatelům ovšem doputovalo pouze 48 tisíc korun.

Tehdejší šéf správní rady, vrchní armádní praporčík Petr Seifert tvrdí, že když Šteinovi odměny schvalovali, o Šteinových problémech se zákonem nevěděli. „Poslední odměnu pro generálního ředitele jsme odhlasovali - pokud mne paměť neklame - v půlce roku 2015 za rok 2014. Tedy před tím, než jsme byli informováni o trestním stíhání," říká Seifert.
Jenže o vyšetřování se v pojišťovně vědělo už minimálně od června, kdy policie provedla první domovní prohlídku. „Nedomnívám se, že bych hlasoval pro odměnu za situace, kdy byl obviněn, a pokud se nepletu, ani jsme o něčem takovém od doby obvinění až do konce mého působení ve správní radě nehlasovali," brání se a dodává, že rada „ctila jednu ze základních právních zásad tohoto státu ve vztahu k jakémukoliv trestnímu stíhání - presumpci neviny". Když se Seiferta dříve doptávali novináři, proč podrželi obviněného ředitele, reagoval pouze slovy: "Bez komentáře"

Šteinovi navíc pomohly i okolnosti: z jeho kauzy se stalo politikum. O vliv se v pojišťovně přetahovalo ministerstvo zdravotnictví ovládané ČSSD a ministerstvo obrany v čele s Martinem Stropnickým z ANO. Na svém postu vydržel až do konce loňského roku, byť byl opakovaně, ale neúspěšně odvoláván. Teprve až se obměnila správní rada, přišel Štein o místo.

"Mají dost prostoru, aby konali"

Nový ředitel pojišťovny Josef Diessl nechal Šteinovy prémie prověřit. „Celá problematika výplaty bonusů je v současnosti řešena ve spolupráci našeho právního odboru a advokátní kanceláře s cílem minimalizovat ekonomickou ztrátu. Při tomto přihlížíme k nám známým závěrům trestního řízení vůči MUDr. Šteinovi," zní oficiální reakce pojišťovny.

Případ ovšem stále není uzavřen, nezměnilo se ani procesní postavení Šteina. Je stále „jen" obviněn (získat jeho reakci se však redakci nepodařilo). „Vyšetřování stále běží. Stížnosti jsme zamítli," přiblížila pro iROZHLAS.cz aktuální stav vyšetřování obvodní státní zástupkyně pro Prahu 9 Jitka Rybenská.
Zároveň připomněla, že dosavadní výsledky policejního pátrání jsou pojišťovně k dispozici. „Když budou chtít, mají dostatek možností a prostoru, aby konali. Zdravotní pojištovna je poškozená, to znamená, že pokud by s tím chtěli něco dělat, tak mohou nahlížet do spisu a mohou ty informace použít pro svůj další postup," dodala.

Radek Kedroň, Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme