Šéf vojenského letectva zakázal lety L-159
Velitel armádního letectva František Padělek zakázal lety na bitevnících L-159. Důvodem je technická závada zjištěná u nových strojů. Mluvčí armádního letectva Petr Fajl řekl, že při přebírání dvou nových L-159 u výrobce v Aeru Vodochody se projevilo náhodné přerušování signálu mezi hlavním řídícím počítačem motoru a diagnostickým zařízením letadla.
Podle viceprezidenta pro vojenská letadla společnosti Aero Vodochody Viktora Kučery tato závada nemá přímý vliv na funkčnost stroje. Jak sdělil ČRo 1 - Radiožurnálu, jedná se o chvilkové přerušení komunikace mezi jedním počítačem a tzv. černou skríňkou. "Vadilo by to pouze v případě, kdyby se muselo něco zjišťovat po letu".
S tím ale představitelé vojenského letectva nesouhlasí. Jak řekl Radiožurnálu mluvčí Petr Fajl, při objasňování závady byla jako jedna z možných příčin stanovena porucha softwaru řídícího počítače motoru. Vadný software podle jeho slov může mít vliv na bezpečnost a bezporuchovost chodu motoru. Velitel vzdušných sil proto nařídil, aby byly okamžitě zahájeny kontroly u všech ostatních letounů L-159, které ve výzbroji armády jsou. "Závada se projevila i na dalších strojích", dodal mluvčí.
Na letecké základně v Čáslavi zatím nevědí, jaký bude mít dnešní rozhodnutí o zákazu letů dopad na výcvik vojenských pilotů. Podle velitele Jiřího Vernera prozatím čekají na další informace. "Pokud by to bylo déletrvající, tak ten přímý vliv na výcvik by to samozřejmě mělo, nejenom na výcvik, ale i na ostatní úkoly, které se plní. V této fázi je zatím ještě brzo říct, jaký vliv to bude mít - třeba žádný a třeba velký", komentoval velitel čáslavské základny rozhodnutí o zastavení letů na podzvukových letadlech L-159.
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík o zákazu letů dnes informoval poslance z výboru pro obranu a bezpečnost. Minulý týden ostře kritizoval nedostatky projektu L-159, za který musí jeho resort zaplatit okolo 50 miliard korun. Armáda má celkem získat 72 strojů, ale jejich předávání je ve skluzu.
Vláda stále ještě neví, jak v letošním druhém pololetí za dodávku bitevníků L-159 z Aera Vodochody zaplatí. Ministr obrany navrhoval kabinetu dvě varianty úvěru, jeho kolegové ale chtějí rozhodnout až za týden po vyjasnění některých technických záležitostech. Odklad podle vicepremiéra Vladimíra Špidly v žádném připadě nesouvisí s dnešním pozastavením letů L-159. "Nesouvisí to s ničím jiným, než s projednávaným materiálem. Byl tam problém v některých právních konstrukcích, které jsme si ještě chtěli prověřit zda jsou oparvdu v pořádku," uvedl Špidla.