Šéf vojenského zpravodajství i ředitel URNA. Zeman na Hradě jmenoval osm nových generálů

Prezident Miloš Zeman v sobotu u příležitosti státního svátku 28. října jmenoval osm nových generálů. Povýšil například současného ředitele Útvaru rychlého nasazení Libora Lochmana a ředitele moravskoslezských hasičů Vladimíra Vlčka. Při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě bylo povýšeno také šest vojáků. Dosavadní zástupce náčelník Generálního štábu armády Aleš Opata byl jmenován do druhé nejvyšší české vojenské hodnosti generálporučíka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zeman v projevu oznámil, že v sobotu večer vyznamená nejvyšším vojenským řádem dva bývalé náčelníky generálního štábu Ludvíka Krejčího a Karla Pezla. Vyznamenán bude také Karel Kutlvašr, který velel Pražskému povstání.

Prezident v proslovu vytkl ministrovi obrany Martinu Stropnickému (ANO), že příliš mnoho tendrů jsou zakázky vypsané v jednacím řízení bez uveřejnění.

„Jak známo, tento typ může vést k předražování vojenských zakázek, škoda peněz," podotkl Zeman. Dodal, že má od některých kolegů informace, že armáda kupuje „staré železo" místo moderní techniky. „Chci tomu nevěřit," zdůraznil Zeman. Chce také prosadit, aby drony byly z velitelství pozemních sil přesunuty pod velitelství vzdušných sil.

Vedle Opaty se dalších pět vojáků stalo z plukovníků brigádními generály. Povýšení se dočkal šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun, jehož ministr Martin Stropnický (ANO) na povýšení navrhoval již v minulosti, stejně jako jeho zástupce Libora Jílka.

Zkrácený ceremoniál na Vítkově, osobnosti pokládaly věnce po třech. Štěch to kritizoval, Stropnický hájil

Číst článek

Vláda ale návrh neschválila, údajně kvůli postupu Vojenského zpravodajství v případě únosu pětice Čechů v Libanonu. Jedním z unesených totiž byl i příslušník armádní tajné služby Martin Psík. Podle tehdejších spekulací tisku padlo Vojenské zpravodajství do pasti libanonských kolegů.

Povýšen byl i další Berounův zástupce Milan Jakubů. Do hodnosti brigádního generála byli dále jmenováni Pavel Kolář, ředitel Ředitelství speciálních sil ministerstva obrany, a náčelník Vojenské policie Pavel Kříž, kterému byla od května generálská hodnost propůjčena.

Lochman vede speciální útvar známý pod zkratkou URNA od roku 1996. Jeho policisté jsou připraveni zasáhnout proti teroristům, únoscům nebo při zatýkání zvlášť nebezpečných pachatelů trestných činů.

Slavnostního ceremoniálu v Trůnním sále Pražského hradu se účastnil třeba ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nebo kardinál Dominik Duka. Ze zástupců bezpečnostních složek byl přítomen například policejní prezident Tomáš Tuhý, ředitel hasičů Drahoslav Ryba nebo náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme