Šéf VZP: Volně prodejné léky už lidé tolik nežádají na recept

Spotřeba volně prodejných léků na recept v Česku klesla od začátku roku o desítky procent. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to Martinu Veselovskému řekl ředitel VZP Pavel Horák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Podle něj to dokazuje, že vládní reforma zdravotnictví funguje. Z úspor, které tak pojišťovna získá, ale bude muset vracet peníze klientům, kteří překročili limit pět tisíc korun započitatelných poplatků. To bude asi miliarda korun. Pojištěnci VZP jen za leden zaplatili na doplatcích už asi tři sta padesát milionů korun.

Všeobecnou zdravotní pojišťovnu stálo vybírání poplatků už asi sto milionů korun. Pojišťovna totiž musela upravit administrační systém, v kterém sleduje saldo přijatých a vrácených poplatků.

Další větší částku zřejmě ještě pojišťovna vydá za vracení poplatků při překročení pětitisícového limitu. Ty totiž bude posílat poštou. Celkové náklady na administraci poplatků za rok tak zřejmě dosáhnou asi čtvrt miliardy korun.

Pětitisícový strop zatím překročilo asi dvacet pět pojištěnců z celkového počtu šest a půl milionů klientů VZP. Pojišťovna jim vrátí asi sto čtyřicet tisíc korun. Do konce roku zřejmě takových klientů bude asi sto osmdesát tisíc, odhaduje Pavel Horák.

Lucie Toraková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme