Šéf zelených Martin Bursík napadl pravidla restitucí, informuje MfD

Šéf Strany zelených Martin Bursík se nechce dělit o domy. Jak píše Mladá fronta Dnes, napadl proto pravidla restitucí. Ke kauze bezpečnostní prověrky ministra zemědělství Jana Mládka se vrací Právo. Řetězec Delvita v Česku podle Hospodářských novin zůstává. Většina základních uměleckých škol v květnu pořádá přijímací zkoušky, připomínají Lidové noviny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Předseda zelených Martin Bursík se nechce dělit o domy s rodinou - snaží se proto přepsat restituční pravidla. Mladá fronta Dnes zjistila, že pokud uspěje se stížností u Ústavního soudu, mohly by o své domy v Česku přijít stovky lidí, kteří žili nebo žijí v cizině. Martin Bursík a jeho bratr získali v restituci domy v Praze, když ale Ústavní soud rozšířil restituce i na Čechy žijící v zahraničí, přihlásil se Bursíkových bratranec z Venezuely.

Jak pokračuje Mladá Fronta Dnes, Martin Bursík považuje změnu restitučních pravidel za nepřípustnou a usiluje o to, aby se s příbuzným z ciziny nemusel dělit Bursíkovi jde totiž o hodně. Domy, o které se soudí, mají hodnotu desítek miliónů korun a ve stejné výši by se pohybovalo odškodné, které by místo Bursíkových jejich bratranci zaplatit stát. A že by pak na jeho vlastní spor doplatili daňoví poplatníci, s tím si podle deníku starosti nedělá.

Ministr zemědělství Jan Mládek se v deníku Právo brání včerejším informacím tisku, že bez prověrky tajné je bezpečnostním rizikem pro stát. Hlavní argument těchto zpráv, že se stýkal s podezřelými ruskými podnikateli a má kontakt na zpravodajské služby Ruska, považuje Mládek za nesmysl a chce se bránit soudní cestou. S ruskou komunitou se stýká - ale proto, že jeho manželka je Ruska.

Deník Právo dále uvádí, že Mládek není jediný politik, který má za ženu cizinku. Tvrdí, že například manželka středočeského hejtmana a místopředsedy ODS Petra Bendla je Ukrajinka. Český rozhlas 1 - Radiožurnál ale uvádí toto tvrzení na pravou míru: Tamara Bendlová ve svém prohlášení pro stanici informaci deníku Právo rozhodně popřela.

Delvita dementuje spekulace, že končí v České republice. Hospodářské noviny doplňují, že obchodní řetězec letos v Česku investuje na posílení své sítě supermarketů půl miliardy korun. Část peněz půjde na marketing, část na vybudování nových prodejen.

Delvitě se ale v Česku moc nedaří - je každoročně ve ztrátě, která už přesáhla 1,5 miliardy korun. Letos v březnu proto do Česka přijelo nové vedení. Má firmu spasit novou strategií - přibudou nové obchody menšího rozsahu. Mají sloužit k rychlému nákupu v centrech měst nebo v místech, kde lidé bydlí.

Mladá fronta Dnes píše, že policie chce dostat před soud poslední dva žijící organizátory procesu, kteří v 50. letech poslali na smrt političku Miladu Horákovou. Jejich jména státní zastupitelství neuvedlo. List ale zjistil, že jedním z žijících aktérů procesu je prokurátorka, dnes osmdesátiletá Ludmila Brožová-Polednová.

V 50. letech se zaměřovala právě na Horákovou a byla i u její popravy. Možnost, že bývalí prokurátoři půjdou do vězení, je však malá. Za justiční vraždu v tuzemsku dosud nikdo potrestán nebyl. Přesto není vyloučeno, že se oba bývalí prokurátoři mohou ocitnout před soudem.

Česká církev útočí proti bestselleru - knize a filmu Šifra mistra Leonarda. Podle ní uráží náboženské cítění křesťanů. Přidala se k celosvětové vlně křesťanských protestů. Jak konstatuje Mladá fronta Dnes, církev knihu i film považuje za stejně podlé jako jsou karikatury proroka Mohameda. České církvi především vadí spekulace, že Ježíš byl ženatý s Máří Magdalenou a měl s ní dokonce i dítě. Některé církevní organizace - například katolický Opus Dei - už požádaly hollywoodskou společnost Sony Pictures Enteretaiment, aby svůj film upravila.

Lidové noviny připomínají, že během května jsou ve většině základních uměleckých škol přijímací zkoušky. Podle zkušeností odborníků se může začít hrát na nějaký hudební nástroj i později. Umělecká škola je dobrou průpravou, i když se žák hře na hudební nástroj nebude v životě věnovat.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme