Šéfa jihomoravské ODS viní z korupce už čtvrtý podnikatel

Šéfa jihomoravské ODS a radního Milana Venclíka obvinil v souvislosti s korupcí už čtvrtý podnikatel. Tvrdí, že mu Venclík sliboval veřejnou zakázku, pokud dostane jako úplatek 10 procent z celkové ceny. Už dříve tři jiní podnikatelé tvrdili, že radnímu za získání zakázek zaplatili až stotisícové částky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Venclík | Foto: ODS Brno

Živnostník Jan Brabec vypověděl, že mu radní nabídl získání veřejné zakázky při březnové schůzce. Venclík obvinění odmítá. Podnikatel ale tvrdí, že má svědka, který může potvrdit, že se s Venclíkem sešel.

Venclík Radiožurnálu řekl, že podnikne v celém případu příslušné právní kroky: "Toho pána neznám a jsem přesvědčen, že jsem se s ním nesetkal. Není pravdou, že bych se s ním kdykoliv bavil o zakázkách. Ještě dnes po dohodě se svým právním zástupcem tohoto pána zažalujeme."

Tři dřívější podobné informace od jiných podnikatelů z Brna vyšetřuje policie. Podnikatel Leopold Spáčil již dříve uvedl, že předal Venclíkovi koncem roku 2002 sto tisíc korun. Radní údajně řekl, že peníze považuje za sponzorský dar, a sliboval získání veřejné zakázky.

Podobný scénář měly i dva předchozí případy. Podnikatel Martin Budík tvrdí, že loni v dubnu předal Venclíkovi 25.000 korun. Darovací smlouvu však nedostal. Ze stejného přečinu viní Veclíka také Miroslav Balák, který mu údajně předal 200.000 korun.

Milan Venclík je předsedou komise regionálního rozvoje na krajském úřadu, která připravuje výběrová řízení. Přesto hejtman jihomoravského kraje Stanislav Juránek vylučuje, že by jejich výsledek obviněný radní mohl jakkoli ovlivnit.

"Zakázky a výběrová řízení v Jihomoravském kraji jsou přísnější než podle zákona a nemůže o tom nikdy rozhodnout jedna osoba. Komise má pět členů, z toho nejméně dva odborníky a následně o tom rozhoduje rada kraje hlasováním, nebo příslušná organizace Jihomoravského kraje," řekl hejtman.

Tvrzení podnikatelů považuje Venclík za řízený útok na ODS. Vedení občanských demokratů se Venclíka zastalo. Šéf strany Mirek Topolánek v tisku nicméně poznamenal, že pokud se něco prokáže, pak z toho vyvodí důsledky.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme