Šéfa lihové mafie Radka Březinu poslal soud na 13 let do vězení

SLEDOVALI JSME ONLINE: Šéf lihové mafie Radek Březina půjde za rozsáhlé obchody s lihem na 13 let do vězení. Olomoucký soud dnes také rozhodl o propadnutí jeho majetku, včetně vystavených směnek. Podle rozsudku s dalšími šesti muži v organizované zločinecké skupině připravil Radek Březina stát na daních při obchodech s nelegálním lihem o 6,39 miliardy korun. Trest Březina dostal za účast na organizované zločinecké skupině a za zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a jiné povinné platby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před senátem Krajského soudu v Olomouci stanuli údajní aktéři takzvané lihové mafie v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou (uprostřed)

Před senátem Krajského soudu v Olomouci stanuli údajní aktéři takzvané lihové mafie v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou (uprostřed) | Zdroj: ČTK

Tomáše Březinu soud potrestal čtyřmi roky vězení. I jemu propadne majetek, jehož součástí jsou podobně jako u bratra Radka směnky v celkové hodnotě několika milionů korun, které Tomáš Březina vystavil několika osobám.

Tomáš Březina podle obžaloby významně pomohl odkrýt činnost celé mafie. Na základě jeho informací poté žalobci zahájili další trestní řízení, ve kterých se zodpovídají lidé, kteří s Radkem Březinou obchodovali, pomáhali mu prý legalizovat jeho majetek nebo jako celníci údajně ledabyle dohlíželi na denaturaci kvasného rafinovaného lihu.

 

Soudce Eduard Ondrášek v obležení novinářů | Foto: Lenka Kratochvílová

Další blízký spolupracovník šéfa mafie Lubomír Kaláč, který začal činnost skupiny odkrývat jako první, dostal devět let a dva měsíce, propadnul mu rovněž majetek. Je to o tři roky více, než požadoval žalobce.

Václava Davida soud poslal do vězení na 9 let a dva měsíce. Rostislava Hanulíka potrestal šesti lety vězení. Oběma má také propadnout majetek.

Radek Menšík dostal 12 let vězení. Tomáš Pantlík byl potrestán třemi roky vězení s odkladem na pět let. Poslední obžalovaný Ivan Kovářík dostal devět let a dva měsíce.

Státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání. Stejně tak učinilo šest obžalovaných. Odvolal se pouze Ivan Kovařík a Lubomír Kaláč, kteří dostali shodně devět let a dva měsíce vězení.

Kauza lihové mafie. Na snímku je obžalovaný jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík, který od soudu odchází s 12 lety vězení | Foto: ČTK

Zdrojem lihu byla Březinova společnost Morávia-Chem, kterou na jeho pokyn řídil Menšík. Zločinecká skupina měla podle rozsudku rozdělené úkoly. Někteří muži líh naváželi, někteří konvoj kontrolovali a zabezpečovali před zásahem celníků.

"Obžalovaní při tom používali speciálně upravené mobilní telefony a při skladování lihu používali důmyslné skrýše," uvedl soudce. Po prozrazení skrýše v Olomouci se pokusili obžalovaní lihu zbavit, část vytekla do kanalizace.

Podle rozsudku Radek Březina se svým bratrem a dalšími pěti muži v organizované zločinecké skupině připravili stát na daních při obchodech s nelegálním lihem o 6,39 miliardy korun.

Kauza lihové mafie. Na snímku je obžalovaný Ivan Kovářík, který od soudu dostal 9 let a dva měsíce | Foto: ČTK

Soud je potrestal za účast na organizované zločinecké skupině a za zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a jiné povinné platby. Obžalovaný Tomáš Pantlík, který se před soudem zodpovídal kvůli nelegálnímu skladu lihu v Olomouci, se podle soudu dopustil nadržování ve prospěch organizované zločinecké skupiny.

Škoda vyčíslena soudcem je o něco menší než popsala obžaloba. Nezahrnuje totiž škodu za jednání obžalovaných v letech 1998 až 2001, soud stíhání za toto období dnes zastavil.

ONLINE: Olomoucký soud uznal vinnými všech 8 obžalovaných v kauze lihové mafie

Číst článek

Kauza lihová mafie | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme