Šéfa ODS Topolánka prezident podruhé jmenoval premiérem

Už podruhé během dvou měsíců si předseda Občanské demokratické strany Mirek Topolánek přijel na Pražský hrad pro jmenování premiérem. Po neúspěchu s menšinovou vládou ODS dostal od hlavy státu druhou šanci sestavit kabinet. Sociální demokraté Topolánkovi nabízejí exkluzivní dohodu na menšinovém kabinetu ODS na dobu dvou let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek opět premiérem | Zdroj: ČTK

Mirek Topolánek je v tuto chvíli v unikátní dvojroli šéfa dosluhující vlády a premiéra, který má zformovat nový kabinet. Po jmenování to také v Poslanecké sněmovně okomentoval: "Oslovím odstupujícího premiéra, aby nedělal žádné nevratné kroky, a začnu připravovat tu novou vládu."

Očekává se teď, že se postupně rozběhnou jednání s jednotlivými politickými stranami. Mirek Topolánek se už dopoledne sešel s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Oba ale tvrdili, že spolu jednali o zákonu o spotřebních daních. Sociální demokracie nicméně odpoledne prohlásila, že je připravena s ODS jednat i udělat určité ústupky.

Jiří Paroubek současně doufá, že jednání obou stran by mohla být exkluzivní. "Skutečně bych byl pro to, aby tito dva aktéři se zavázali, že po dobu těch jednání, 14 dnů nebo tři neděle, nebudou jednat s nikým jiným."

Místopředseda ODS Petr Nečas je ale skeptický a tvrdí, že ODS chce mluvit i s dalšími stranami. "Chceme jednat se sociální demokracií, chceme s ní dosáhnout řešení, které by ale zahrnovalo více politických subjektů."

Podle předsedy zelených Martina Bursíka by tím ODS přijala variantu opoziční smlouvy nebo velké koalice. Podobný názor má i úřadující šéf lidovců Jan Kasal. "Exkluzivita pro sociální demokraty je varianta, která jde za hranu mé tolerance k tomuto uskupení." Proti jsou také komunisté. Podle nich by ODS měla jednat stejně se všemi stranami.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme