Šéfa pravicové AfD Petra Bystroně přijal namísto Zemana mluvčí Ovčáček

Prezident Miloš Zeman dál odmítá uprchlické kvóty. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček o tom ujistil šéfa bavorské buňky pravicové strany Alternativy pro Německo (AfD) Petra Bystroně. Ten původně žádal o schůzku přímo se Zemanem, prezident ale nemohl kvůli pracovnímu programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Ovčáček | Foto: Filip Jandourek

Na hodinovém jednání se řešila zejména migrační krize, ale i postavení AfD na německé politické scéně. V postoji k řešení migrační krize se Zeman a AfD víceméně shodují, chtějí zrušit kvóty na přerozdělování uprchlíků.

Ovčáček Bystroňovi také tlumočil prezidentův názor, že by se Česká republika měla připojit k žalobě na kvóty, které vloni podaly slovenská a maďarská vláda.

To, že prezidenta na schůzce zastupuje jeho mluvčí, ale není běžným postupem, potvrzuje komentátor Českého rozhlasu Petr Hartman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Petr Hartman v Publicistice Českého rozhlasu

„Obvyklé to není, protože tiskový mluvčí by měl spíše tlumočit postoje a názory prezidenta republiky, neměl by pro něj dělat analýzu zahraniční politiky nebo politické scény. V této souvislosti existuje aparát Kanceláře prezidenta republiky a tam najdete zahraniční odbor v čele s panem Kmoníčkem. Takže bych očekával, že by se setkání uskutečnilo spíše s ním.“

Bystroň prohlásil, že je s prezidentskou kanceláří v dlouhodobém kontaktu a chtěl ho takto ještě prohloubit. To, že se s ním sešel pouze hradní mluvčí, jako problém nevidí.

Petr Bystroň
- emigroval do Německa společně se svými rodiči v roce 1987 (bylo mu 16 let),
- v Mnichově vystudoval ekonomii a mezinárodní vztahy,
- ve straně AfD je od jejího založení,
- v říjnu 2015 se stal předsedou strany v Bavorsku,
- několikrát prohlásil, že by Angela Merkelová měla skončit na pozici kancléřky.

Prezident Zeman se s Petrem Bystroněm nemohl setkat osobně kvůli příliš nabitému programu. Podle Petra Hartmana je ale těžko představitelné, že by se hlava státu se šéfem bavorské organizace opravdu setkala. Může prý jít i o výraz důvěry v Jiřího Ovčáčka.

„Měla by být různá úroveň toho, že vláda jedná s vládou a tak podobně. Nemyslím si, že předseda nějaké regionální organizace, byť třeba strany, která má zastoupení v Německu, by se dočkal bezproblémového přijetí u prezidenta republiky,“ říká.

Politolog Petr Just si myslí, že může jít o snahu nepoškodit mediální obraz prezidenta. Miloš Zeman totiž podobně jako AfD patří ke kritikům přijímání uprchlíků. Petr Hartman nesouhlasí.

„Myslím si, že to tak úplně není, kdyby prezident republiky v této souvislosti dbal na svůj mediální obraz, tak by třeba nedošlo k 17. listopadu na Albertově, kde byli představitelé hnutí Blok proti islámu na podiu společně s Milošem Zemanem,“ vysvětluje.

„Hlavní důvod byl v tom, že na Hradě chtěli dát najevo, že postoje Alternativy pro Německo jsou jim přijatelné a sympatické, a bylo jim zřejmé, že v této souvislosti nemohou pana Bystroně přijmout tak, aby ho přijal přímo prezident republiky, takže to vyřešili tím to způsobem,“ dodává komentátor.

Mluvčí Ovčáček po jednání uvedl, že o schůzku se Zemanem už požádala i předsedkyně celé AfD Frauke Petryová.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme