Šéfem antimonopolního úřadu se stal Petr Rafaj

Novým šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže je ode dneška Petr Rafaj. Na Pražském hradě ho do funkce jmenoval prezident Václav Klaus. Úřad byl bez šéfa od 8. června, kdy na funkci rezignoval Martin Pecina, ministr vnitra ve Fischerově vládě. Rafaj po jmenování potvrdil, že chce instituci vést maximálně otevřeně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Rafaj | Foto: Poslanecká sněmovna

"Nechci, aby úřad působil pouze restriktivně, ale aby působil i preventivně a prováděl osvětu. Úřad musí být otevřený," uvedl nový předseda antimonopolního úřadu. Rafaj proto nevylučuje, že bude ve styku s podnikateli a politiky, aby měl jasný obrázek o tom, jaké problémy skutečně trh má.

Předseda úřadu nesmí být členem žádné politické strany nebo politického hnutí. Petr Rafaj dnes potvrdil, že své členství v ČSSD už ukončil:

"Stranické příslušnosti jsem se už vzdal. Ostatní komerční záležitosti budou ukončeny ve lhůtě, která je stanovena zákonem, do třiceti dnů. Určitě tuto lhůtu nebudu čerpat až do konce."

Podle premiéra Jana Fischera se vláda na jméně nového předsedy ÚOHS shodla jednomyslně: "Samozřejmě jsme měli příležitost ho vyslechnout a nakonec na tom jméně byla shoda. Hlasování o tomto návrhu bylo jednomyslné. Věřím, že se v pozici osvědčí."

S touto volbou souhlasily i dvě nejsilnější strany ODS a ČSSD. I přesto ale Petra Rafaje někteří poslanci hodnotí jako méně výrazného člověka.

Petr Rafaj byl poslancem za sociální demokracii a zastupitelem ve Frýdku Místku. Ve sněmovně pracoval v rozpočtovém výboru a byl místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD. Kromě dozorčí rady společnosti Letiště Praha v minulosti působil ještě v dozorčí radě státního podniku Povodí Odry a řídil ekonomiku lesnické a dřevařské firmy JEWA Export-Import. Vystudovanou má Vysokou školu báňskou.

Přečtěte si také:
České dráhy dostaly od ÚOHS rekordní pokutu čtvrt miliardy korun
Martin Pecina, šéf antimonopolního úřadu
Antimonopolní úřad povolil vznik obří agrární firmy
Policie porušila zákon při zadávání výběrového řízení
Antimonopolní úřad prověřuje RWE Transgas kvůli vysokým zálohám

Lenka Šumová, Veronika Malá, Václava Marešová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme