Šéfem České filharmonie je David Mareček

Novým generálním ředitelem České filharmonie se stal David Mareček, dosavadní ředitel Filharmonie Brno. V čele orchestru nahradí náměstka ministra kultury Radka Zdráhala, který filharmonii provizorně vedl. Oznámilo to dnes ministerstvo kultury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Mareček | Zdroj: ČTK

Na nového ředitele čekají především čeští filharmonici, kteří od května do září protestovali proti krokům tehdejšího ministra kultury Václava Riedlbaucha, který bez výběrového řízení na místo ředitele dosadil Václava Kasíka a ještě předtím odvolal předešlého šéfa Vladimíra Darjanina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mareček18.mp3

Funkce by se měl Mareček oficiálně ujmout příští rok, až dokončí některé projekty v Brně.

Jako první by chtěl Mareček najít pro české filharmoniky šéfdirigenta. Ten současný, Izraelec Elijahua Inbala, za pár měsíců ve funkci končí:

„Pro orchestr je šéfdirigent tím nejdůležitější. Tím, který umělecké těleso profiluje a reprezentuje navenek u české a zahraniční veřejnosti.“

Nového ředitele vybrala ministerská komise téměř jednomyslně. A to je pro ministra kultury Jiřího Bessera signál, že David Mareček dokáže Českou filharmonii dovést zpět mezi první světovou ligu:

„Jsem zkrátka spokojen, protože nastavuji nějaká nová pravidla se svým týmem na ministerstvu kultury a dnes jsme oznámili takový první konkrétní výsledek.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O Marečkovi.mp3

Petr Kadlec z Českého rozhlasu 3 Vltavy říká, že od doby, co vede Mareček brněnskou filharmonii, vane z Brna svěží vítr:

„Nejenže má brněnská filharmonie zajímavější dramaturgii, ale snaží se více pečovat o nové obecenstvo. Mareček se snažil prosadit výstavbu nové koncertní síně. Je to zjevně člověk, který má nápady a snaží se je prosazovat.“

David Mareček se také soustředí na mladé publikum. Péče o nové publikum patří všude ve světě k naprostému standardu:

„Je nesmysl dívat se na to jako na věc, která je jakýmkoli způsobem nekonvenční. Péče o nové publikum je standard, který má ke každému orchestru patřit,“ dodává Kadlec.

Členové orchestru měli problémy s Marečkovým předchůdcem Václavem Kasíkem. Vyhraňovali se také vůči někdejšímu šéfovi a exministru kultury Václavu Riedelbauchovi. Podle Kadlece ale nový šéf má šanci prosadit si nové věci:

„Česká filharmonie prožívá v posledních letech spíše období turbulencí, napětí a nejistot. Tam je obzvlášť těžké začít něco prosazovat, ale pokud přijde člověk s jasnou vizí, s přesvědčivostí a ještě navíc bude důsledný a schopný komunikovat, tak nevidím důvod, proč by se mu to nemělo povést.“

David Mareček vedl Filharmonii Brno od roku 2007. Předtím zde působil jako dramaturg.

V pátek se na ministerstvo kultury dostavilo 8 účastníků konkurzu. Tři účastníky, z původně 11 přihlášených, úřad vyřadil kvůli nesplněným podmínkám.

Martin Hromádka, Michaela Vetešková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme