Šéfem mandátového a imunitního výboru bude komunista Grospič

Předsedou sněmovního mandátového a imunitního výboru zvolili jeho členové Stanislava Grospiče z KSČM. Obdržel 11 hlasů. Jeho protikandidát Petr Gazdík (STAN) dostal jen sedm hlasů, jeden ze členů výboru se při hlasování zdržel. Grospiče navrhlo hnutí SPD. Sněmovna pak v souladu se svým jednacím řádem Grospiče potvrdila v jeho nové předsednické funkci. Proti jeho zvolení protestovala na plénu pravice, dostalo se mu například označení stalinisty.

Praha (Aktualizováno: 13:33 22. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Grospič (KSČM) | Foto: Tomáš Adamec

Pro potvrzení Grospiče hlasovali poslanci ANO, SPD a KSČM. Proti byli poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Sociální demokraté se zdrželi.

Mandátový a imunitní výbor sněmovna zřizuje na ustavující schůzi jako první. Výbor pak volí svého předsedu, kterého následně ještě musí ve funkci potvrdit plénum sněmovny, stejně jako je tomu u ostatních výborů.

Policie znovu žádá sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. 'Systém nespí,' reagoval šéf ANO

Číst článek

Výbor mimo jiné posuzuje policejní žádosti o vydání poslanců k trestnímu stíhání. Má 19 členů a jsou v něm zastoupeny všechny sněmovní strany. Zástupci hnutí ANO, SPD a KSČM v něm mají 11 zástupců.

„Já jsem velmi rád, že se přiznala jasná většina, která se tady ve sněmovně tvoří, tu většinu bude tvořit ANO, SPD a KSČM, to je z těch výsledků volby v mandátovém a imunitním výboru zcela jasné," řekl novinářům po jednání Gazdík.

Vydat, nebo nevydat

Právě spor o počet členů výboru doprovázel pondělní jednání sněmovny. Původně padaly návrhy na nižší počet členů výboru, opoziční poslanci však argumentovali tím, že při méně než 18 členech by ve výboru neměly zastoupení nejmenší sněmovní kluby.

Nejisté znovuvydání Babiše a Faltýnka. Pro zvedne ruku 91 poslanců, klíčové budou hlasy Okamury a spol.

Číst článek

Na mandátový výbor bude čekat práce již v následujících dnech. Bude se muset zabývat policejní žádostí o vydání předsedy a prvního místopředsedy ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli dotaci na výstavbu farmy Čapí hnízdo.

Bude rozhodovat, zda sněmovně doporučí, nebo nedoporučí oba politiky vydat. V minulém volebním období dolní komora oba poslance vydala. Po jejich opětovném zvolení je stíhání přerušeno, další postup bude záviset na hlasování sněmovny.

Server iROZHLAS.cz se před časem zeptal poslanců nové dolní komory, jak o případné další žádosti o vydání hlavních mužů hnutí ANO budou hlasovat. Pro vydání se vyslovilo 91 z nich. VŠECHNY odpovědi si můžete přečíst ZDE.

Pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO by v nové Poslanecké sněmovně zvedlo ruku 91 zákonodárců. Kteří to jsou? Zjistíte v anketě. | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rohlas

Grospič k žádosti o vydání poznamenal, že další krok výboru je vázán na to, kdy bude zvolen nový předseda sněmovny, obdrží policejní žádost a teprve poté ji předá mandátovému výboru. Gazdík soudí, že většina, která Grospiče zvolila, může zabránit Babišově vydání.

Grospičovo zvolení zkritizoval například předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Označil ho za stalinistu a s odvoláním na Grospičovy některé dřívější výroky ve sněmovně prohlásil, že každý, kdo pro něj bude hlasovat, se musí stydět.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik se proti tomu ohradil a řekl, že nálepkování je plivnutí do tváře občanům, kteří Grospiče volili. Miroslav Kalousek (TOP 09) poukazoval na to, že Grospičovo označení za stalinistu je konstatování faktu, nikoli zpochybňování jeho mandátu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme