Šéfem NKÚ bude jeho viceprezident Miloslav Kala, rozhodla sněmovna

Poslanci zvolili kandidátem na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu jeho dosavadního viceprezidenta Miloslava Kalu. Do funkce ho ještě musí jmenovat Miloš Zeman. Na postu viceprezidenta NKÚ by Kalu údajně měla nahradit poslankyně ODS Zdeňka Horníková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosavadní viceprezident NKÚ Miloslav Kala na snímku z května roku 2012 | Zdroj: ČTK

Miloslav Kala vnímá své zvolení jako možnost ke změnám v úřadu.

„Zvolení teď vnímám jako rozvázání rukou, abychom mohli zahájit větší změny zejména v kontrolní oblasti," řekl Českému rozhlasu.

„Nejvyšší kontrolní úřad má být úřadem, který není běžnou kontrolou. Má dělat syntézu kontrol, dávat občanům informace o tom, jak se nakládá s veřejnými prostředky, a tuto informaci má dávat i s doporučeními, jak postupovat,“ dodal.

Pro kandidáta ČSSD Kalu nakonec hlasovala i část vládních občanských demokratů. Sociální demokraté na oplátku podle údajných dohod podpoří poslankyni ODS Zdeňku Horníkovou do funkce viceprezidentky úřadu.

Ing. Miloslav Kala (49)
- vystudoval obor Přístrojová, regulační a automatizační technika na strojní fakultě VUT v Brně
- v letech 2000 až 2002 byl starostou Blanska
- je členem ČSSD, za níž byl také v letech 2002 až 2008 poslancem
- viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu je od roku 2008, od února 2012 úřad řídí
- je ženatý, má dceru a dva syny

Politický ‚obchod‘ zkritizoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

„Poslanci Občanské demokratické strany po dohodě s komunisty raději zvolili bývalého poslance České strany sociálně demokratické, aby si tak zajistili trafiku pro jiného poslance Občanské demokratické strany. Jsme přesvědčeni, že tento pokleslý partajní obchod z dob opoziční smlouvy sníží vážnost jak Nejvyššího kontrolního úřadu, tak Poslanecké sněmovny,“ varoval.

Šéf poslanců ODS Marek Benda názor TOP 09 odmítá. Do vyjednávání s ostatními parlamentními stranami se prý pustil až poté, co TOP 09 trvala na podpoře svého kandidáta.

„Moralizování od pana ministra Kalouska, který dosadil posledního prezidenta Dohnala, který skončil s trestním stíháním a ostudou, se mi zdá opravdu velmi nejapné. Jak bylo hezky řečeno ve sněmovně, je to rozčilování se ministra Kalouska nad politickými obchody, nad kterými se rozčiluje pouze tehdy, pokud v nich není,“ poznamenal.

Podobný názor má i Bendův protějšek z ČSSD Jeroným Tejc.

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

„Miroslav Kalousek si stěžuje na politické kšefty a dohody jen ve chvíli, kdy se jich neúčastní, anebo není jejich vítězem. V této věci každopádně nejde o žádný kšeft, ale o to, že Miloslav Kala byl jednoznačně nejkvalifikovanějším kandidátem právě proto, že už rok a něco vykonává funkci zastupujícího prezidenta NKÚ, má zkušenosti, nemusí se s úřadem seznamovat a nikdy nikdo nezpochybnil jeho nestrannost,“ upozornil.

Kala je rád, že se mu poslance povedlo o své kvalifikaci přesvědčit. Možné kšeftování s posty ho nezajímá. „Jsem velmi rád, že mi Poslanecká sněmovna dala důvěru, že jsem je za ten rok přesvědčil o tom, že úřad vedu určitým směrem a že o něm mám nějakou představu. To, že jsem zaslechl, že byly nějaké dohody, je pravda, ale já jsem se žádných nezúčastnil a žádné dohody nebyly uzavírány přímo se mnou,“ prohlásil.

Kala vedl NKÚ od loňského února, kdy kvůli pravomocnému rozsudku skončil ve funkci tehdejší prezident úřadu František Dohnal. Toho soud potrestal za to, že sněmovně odmítl vydat dokumenty k auditu NKÚ.

Věra Pfeifferová, Jakub Šídlo, Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme