Šéfem NKÚ se mohou stát poslanci Beneš nebo Kupčová

Nástupce nedávno zesnulého Lubomíra Voleníka v čele Nejvyššího kontrolního úřadu budou poslanci vybírat mezi místopředsedkyní sněmovny Jitkou Kupčovou z ČSSD a poslancem Miroslavem Benešem z ODS. Nominaci oznámily sněmovní kluby. Komunisté patrně žádného kandidáta nenavrhnou, právo vybrat svého kandidáta nevyužili ani unionisté a lidovci. Samotná volba se uskuteční po prázdninách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Poslanci vybrali ze svého středu pouhé dva kandidáty na post prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Vládní ČSSD nominovala právničku a místopředsedkyni strany a sněmovny Jitku Kupčovou, opoziční ODS pak poslance Miroslava Beneše. Ten je přesvědčen o tom, že by byl schopen přinejmenším udržet prestiž úřadu, kterou získal za předchozího šéfa Lubomíra Voleníka. "Když jsem primátoroval a zadával jsem nějakou kontrolu, tak mne pak vždycky zajímalo především to, jak byly odstraněny nedostatky, ke kterým došlo, anebo jakým způsobem si kontrolovaní vzali ponaučení. Nepochybně bych byl rád, kdyby Nejvyšší kiontrolní úřad tímto způsobem také postupoval." Unionisté a lidovci zřejmě podpoří právničku Kupčovou, proto má větší šance kandidátka vládní ČSSD. "Pokud by se mi podařilo v tom trendu, který tam doktor Voleník nastavil, pokračovat, podařilo by se mi udržet úroveň Nejvyššího kontrolního úřadu. myslím si, že by to byl úspěch."

Šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu budou poslanci s největší pravděpodobností volit tajně na své schůzi hned po prázdninách. Nového prezidenta NKÚ pak do funkce jmenuje prezident republiky.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme