Šéfem pražské ODS byl zvolen primátor Svoboda

Pražský primátor Bohuslav Svoboda se stal novým předsedou vlivné pražské ODS. Podpořilo ho 68 z 95 hlasujících delegátů regionálního sněmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský primátor Bohuslav Svoboda byl zvolen předsedou pražské organizace ODS | Foto: ČTK

V čele pražských občanských demokratů nahradil Borise Šťastného, který ohlásil rezignaci loni v prosinci po ustavení nové koalice ODS a TOP 09 na pražské radnici.

Bohuslav Svoboda měl pouze jednoho protikandidáta, bývalého radního Jiřího Janečka, který získal 10 hlasů.

Volbu provázely spory o legitimitě hlasování, kterou vyvolal právě Jiří Janeček. Podle něj byly stolky s hlasovacími lístky příliš daleko od plenty s urnou a volba tak prý nebyla dostatečně tajná. Bohuslav Svoboda ale považoval Janečkovy protesty za zbytečné.

Prvním místopředsedou se stal náměstek ministra financí a šéf ODS v Praze 5 Zdeněk Zajíček, kterého Svoboda podporoval. Zajíček dostal 84 z 95 odevzdaných hlasů.

Posty řadových místopředsedů obsadí lidé, které sám Bohuslav Svoboda požadoval do svého týmu. V regionálním sněmu ho bude podporovat starosta Prahy 4 Pavel Horálek, Ondřej Pecha z Prahy 3, Tomáš Portlík z Prahy 9 a poslanec Marek Benda. Všichni čtyři kandidáti byli zvoleni hned při prvním hlasování. Vedení pražské ODS tak opustil Rudolf Blažek, Pavel Klega, Tomáš Chalupa a Josef Nosek.

Cíl? Vyhrát volby 2014

Nový předseda pražské ODS chce dovést svou stranu k vítězným volbám v roce 2014. V nejbližší době se chce soustředit na komunikaci s jednotlivými oblastními sdruženími v metropoli a s pražskými voliči.

Svobodovo zvolení patrně posílí i jeho vliv na pražském magistrátu. Přesto nebude mít rozhodování o důležitých městských zakázkách jednoduché. Podle svých slov je nyní zodpovědný za celou ODS v Praze.

„Bude to pro mě daleko horší, protože jsem na sebe tu zodpovědnost vzal. To jsou věci, které dávají na mou hlavu všechny neúspěchy, které budou. Já jsem si toho vědom, jako jsem si byl vědom toho, když se rozhodovalo o tom, jaký bude vývoj koalice v těch listopadových dnech. Tak jsem věděl, že když by se to nepodařilo, tak že ten hřích bude jen a jen na mé hlavě. Ale někdo to prostě udělat musí,“ uvedl Bohuslav Svoboda.

Jana Zemanová, mta, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme