Šéfem sněmovny má být Zaorálek

Sociální demokraté budou navrhovat na funkci předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka. Po jednání předsednictva strany to oznámil předseda sociální demokracie Vladimír Špidla. Vedení ČSSD také odsouhlasilo návrh koaliční dohody s lidovci a unionisty. Připravenost podepsat koaliční dohodu potvrdil i republikový výbor Unie svobody-DEU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek | Foto: Michal Kamaryt

Sociální demokraty by vedle Zaorálka měla ve vedení Poslanecké sněmovny zastupovat na postu místopředsedkyně Jitka Kupčová. "Je samozřejmě jasné, že předsednictvo o tom nerozhoduje a je to pouze doporučení pro poslanecký klub a pro postup našich poslanců ve sněmovně. Předsednictvo jsem seznámil přibližně s návrhem rozčlenění jednotlivých funkcí ve vládě, musím říci, že nediskutovala se jednotlivá ministerstva ani jejich personální obsazení, ale ten základní poměr - to jest šest členů vlády pro koaliční partnery," uvedl Špidla.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla o jednání vedení ČSSD

Šéf ČSSD také řekl, že koncem tohoto týdne či začátkem příštího ukončí konzultace ohledně personálního složení svého kabinetu. Vláda by podle něj měla mít celkem 17 členů, je ale možné, že k nim přibude osmnáctý, který by se věnoval evropské problematice.

Unie svobody-DEU je připravena podepsat s ČSSD koaliční dohodu. Rozhodl o tom republikový výbor strany. Jeho členové dnes schválili výsledky jednání o vzniku společné vlády, to znamená, že akceptují i pomalejší tempo snižování schodku státního rozpočtu. Právě to byl důvod, proč Hana Marvanová včera rezignovala na funkci předsedkyně strany.

První místopředseda Unie Ivan Pilip na tiskové konferenci po jednání prohlásil, že pokud Marvanová projeví zájem o post místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, unionisté ji podpoří. Marvanová to zcela nevyloučila, nechtěla ale o tom zatím spekulovat.

Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme