Šéfka US-DEU Hana Marvanová odstupuje

Hana Marvanová odstupuje z postu předsedkyně Unie svobody-DEU. Předsedkyně strany dala už dříve najevo nespokojenost s výsledky koaličního vyjednávání své strany a lidovců s ČSSD. Její odstoupení komplikuje vyjednávání o koaliční vládě. Právě dnes mělo startovat jednání o obsazení ministerských křesel. Sociální demokraté se totiž večer domluvili se stranami Koalice na společném programu. Uzavřeli tak diskusi o posledních sporných bodech společného programu, který má být podkladem pro prohlášení budoucího kabinetu, tedy tempu snižování schodku státního rozpočtu, zavedení plošných přídavků na děti a majetkových přiznáních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Svoboda a H. Marvanová | Foto: Stanislav Peška

Hana Marvanová odstupuje z postu předsedkyně Unie svobody-DEU. Předsedkyně strany dala už dříve najevo nespokojenost s výsledky koaličního vyjednávání své strany a lidovců s ČSSD. Vadilo jí hlavně to, že zůstává vysoký schodek veřejných financí.

Podle Marvanové se během jednání s ČSSD o programovém prohlášení vlády ukázalo, že rozdíly mezi oběma stranami jsou velké a že se nepodařilo nalézt kompromis v otázce snižování schodku veřejných financí. "Protože jsem se obávala tohoto výsledku, tak jsem v úterý na Republikovém výboru navrhovala, aby v takové situaci Unie svobody přímo do vlády nevstupovala, ale umožnila sestavení takové vlády, podpořila ji při hlasování o důvěře ve sněmovně a podporovala tuto vládu v proevropských krocích. Protože jsem pro tento nárvh nedostala podporu Republikového výboru a protože sena tom programovém prohlášení vlády tato věc týkající se zadlužování České republiky nezměnila, tak v tuto chvíli není dále možné, abych vedla Unii svobody."

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Marvanová: Nemohu už dále vést USDEU

Její odstoupení ale zkomplikovalo dosavadní vyjednávání o nové vládě.

Večer se totiž budoucí vládní strany dohodly na programovém prohlášením, zbývalo už jen vyřešit obsazení ministerských křesel. Padly tedy poslední programové překážky. Koalice až na drobnosti ustoupila požadavkům sociálních demokratů na majetkové přiznání, plošné přídavky i pomalejší snižování schodku státního rozpočtu.

Vyjednavači pak začali rozdělovat ministerstva. I když z nynějších čtrnácti křesel byli ještě navečer sociální demokraté ochotni Koalici přenechat pět, nakonec Koalice obsadí šest ministerstev a rozdělí si je napůl.

Jaké vládní resorty si sociální demokracie v novém kabinetu ponechá, na to Radiožurnálu odpověděla místopředsedkyně ČSSD Marie Součkové. "Mohu zatím prozradit jednu věc, že určitě sociální demokracie, tak jak již bylo několikráte avizováno, si ponechá samozřejmě ministerstvo vnitra, obrany, ministerstvo financí, a nechtěla bych teď ještě rozvádět tu debatu dále do jednotlivých rezortů, ale dali jsme velmi vyváženou nabídku Koalici a ona má určitý čas, aby projednala ve svých orgánech a zvážila, které rezorty si mezi sebou rozdělí."

Zazněla při včerejším jednání nějaká konkrétní jména případných nových ministrů? "Ne, skutečně ještě personální otázky se neřešily. Řešily se spíše nabídky určitých rezortů a samozřejmě řešily se v kontextu poměrného zastoupení podle počtu získaných mandátů. Takže já mohu říci, že při současném počtu členů vlády 17, zhruba těch šest rezortů bude nabídnuto Koalici."

Dohoda byla dosažena i o podobě obsazení Poslanecké sněmovny. Předseda bude sociální demokrat a místopředsedů bude šest.

V ČSSD se hodně diskutuje o tom, jestli má být v nové vládě Ivan Pilip nebo ne. Radiožurnál dostal na tuto otázku od místopředsedkyně ČSSD Marie Součkové jednoznačnou odpověď. "Ohledně pana Pilipa já si nedovedu představit, že by usedl na jiný post, než jsou finance, a pokud jsem řekla, tak ministerstvo financí bude mít sociální demokracie."

Cokoliv dalšího vyjednavači prozradit odmítali. Není to prý ještě zralé ke zveřejňování a navíc Koalice se chce opět radit ve vedení svých stran o dalším postupu. Další kolo vyjednávání s ČSSD je ohlášeno na pondělní večer. Tématem mají být jména nových ministrů.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme