‚Když se zjistilo, že zbyla, zavolali jemu.‘ Vakcínu proti koronaviru přednostně dostal i šéfkuchař Pohlreich

Seznam těch, kteří se nechali přednostně očkovat proti koronaviru, aniž by splňovali podmínky, se rozrůstá. Po šéfovi pojišťovny či náměstkyni ministra zdravotnictví vyšlo na povrch jméno známého šéfkuchaře a restauratéra Zdeňka Pohlreicha. Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdila mluvčí Všeobecné fakultní nemocnici v Praze Marie Heřmánková.

Praha (Aktualizováno: 20:16 22. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Pohlreich | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Třiašedesátiletý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich dostal vakcínu proti koronaviru hned zkraje roku.

„Byl v naší nemocnici naočkovaný hned na začátku ledna. Naočkovaný byl vakcínou z druhé dodávky, kterou se u nás očkovalo,“ řekla serveru Seznam Zprávy mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková.

Bylo potřeba vyočkovat

Stalo se tak podle ní na jeho žádost. „Hlásil se o to aktivně, jestli by dávku mohl dostat. A když se zjistilo, že zbyla, tak zavolali jemu,“ vysvětlila.

PŘEDNOSTNÍ OČKOVÁNÍ V ČESKU

První vakcíny dorazily do nemocnic 27. prosince. Od té doby se objevilo už několik případů přednostního očkování. Svou ženu na vakcinaci v královédvorské nemocnici protlačil radní Královéhradeckého kraje Zdeněk Fink (KDH). Následně to omlouval tím, že bude pracovat jako dobrovolnice. Serveru iROZHLAS.cz ale sdělil, že se očkovací centra otevřou nejdříve v polovině března.

Náhradníci mimo hlavní očkovací seznamy pak dostali vakcínu v některých nemocnicích, například v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Některé vakcíny se nestíhaly spotřebovat, když se na očkování například někdo nedostavil. Do pořadníku tam zařadili lidi starší 65 let. „Aplikovali jsme to raději těmto lidem, než abychom to vylili,“ vysvětlil redakci šéf VFN David Feltl.

Podobný problém s výpadky očkovaných z prioritních skupin měli před koncem loňského roku také ve Fakultní nemocnici Brno. Tamní zdravotníci podle přednosty Kliniky infekčních chorob Petra Husy oslovili své příbuzné a vyzvali je, by přišli na vakcinaci. „Byla by velká škoda, kdyby se něco vyhodilo,“ řekl pro iROZHLAS.cz.

Také v Českém Krumlově mělo docházet k tomu, že vakcínu dostávali přednostně příbuzní a známí zaměstnanců nemocnice. A kvůli porušení očkovací strategie odstoupí Jindřich Florián, ředitel nemocnice. Vyzval ho k tomu jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). „Myslím si, že je pro nemocnici dobře, aby rezignace byla co nejdřív, aby nebyl chaos, protože teď tam budu bez autority,“ komentoval svůj odchod ředitel.

„Dostal se k tomu také tím, že komunikuje s nemocnicí. On se vlastně o nás staral a po celou dobu tady dodával určitou část obědů, takže věřím tomu, že potom se mohl optat, jestli se může dostat k vakcíně,“ uvedla mluvčí.

Pohlreichovy známé restaurace během jara vařily pro záchranáře, hygieniky či lékaře až 1700 jídel denně.

Mluvčí podle serveru zdůraznila, že bylo potřeba dávky vakcíny vyočkovat, a proto nedostal nabídku jen Zdeněk Pohlreich. „Takových lidí ale mohlo být začátkem ledna více, protože se lidé o možnost dostat se na ten seznam náhradníků zajímali aktivně. A to byl případ i pana Pohlreicha,“ upřesnila.

Sám Pohlreich, který se proslavil například televizní show Ano, šéfe!, celou záležitost nechtěl příliš komentovat. „Absurdní, naprosto absurdní,“ řekl jen.

„Jsem kardiak, ale to s tím nesouvisí,“ odpověděl na dotaz, zda má nějakou nemoc, kvůli které by byl v prioritizované skupině.

Ředitel VZP Kabátek

V uplynulých týdnech se objevilo několik jmen, která se k vakcíně proti koronaviru dostala navzdory vládní očkovací strategii.

Například ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek se podle zjištění serveru iROZHLAS.cz nechal naočkovat v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

V tu dobu se měli podle pokynů ministerstva očkovat zdravotníci v první linii boje proti koronaviru.

Přednostní vakcinace stálo křeslo náměstkyni ministra zdravotnictví Alenu Šteflovou, která se nechala společně s manželem přednostně očkovat ve Státním zdravotním ústavu v Praze, kde se podle zpráv z minulého týdne nechali naočkovat proti covidu-19 zaměstnanci i jejich příbuzní. Ústav, ve kterém pracuje na 450 zaměstnanců, tak rozdělil tisíc dávek. Ty byly ale určeny pro ohrožené zaměstnance a další prioritní skupiny.

„Věříme, že to bude bráno jako příklad pro všechny. Je třeba postupovat tak, aby vakcinace pro seniory a zdravotníky byla prioritní,“ komentoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolání Šteflové pro Radiožurnál.

Ředitel ústavu Pavel Březovský se předtím ocitl pod tlakem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vakcíny co nejrychleji spotřeboval. Poté, co si ho předvolal ministr Blatný, ředitel Březovský rezignoval. „Musím přijmout politickou odpovědnost. Bohužel to tak je,“ napsal serveru Seznam Zprávy.

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme