Šéfové ČSSD, KDU-ČSL a zelených se vyslovili pro přímou volbu prezidenta

O přímé volbě hlavy státu v Senátu diskutovali předsedové pěti nejsilnějších parlamentních stran. Pro přímou volbu se jednoznačně vyslovili předsedové ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených. Proti přímé volbě hlavy státu nejsou ani komunisté, jejich lídr Vojtěch Filip by dal ale nejdříve přednost uzákonění referenda. Občanští demokraté nejsou v otázce přímé volby hlavy státu jednotní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem

Prezidentská standarta vlající nad Pražským hradem | Foto: Marián Vojtek

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek se v této souvislosti nevyhnul narážkám na současného prezidenta Václava Klause. "Jsme přesvědčeni, že takovou cestou je možno lépe zvolit osobnost více integrující a více respektující Ústavu republiky." Zastánci přímé volby také zdůraznili, že by se takto zvolený prezident podle nich odpoutal od politických stran, byl by nezávislý na jejich dohodách a více by se přiblížil lidem.

Naproti tomu třeba premiér a předseda ODS Mirek Topolánek varoval před iluzí, že by lidem volený prezident mohl zastávat funkci jakéhosi "superkorektora" chyb politických stran. Premiér uvedl, že není přesvědčeným zastáncem ani jednoho způsobu prezidentské volby. "Pokud něco funguje a není vůbec jisté, že něco jiného by fungovalo lépe, tak proč to měnit. Jsem tedy pro zachování nepřímé volby hlavy státu." Parlamentní způsob volby také podle Mirka Topolánka odpovídá české ústavní tradici. Občanští demokraté ale nejsou v otázce způsobu volby prezidenta jednotní.

Předseda KSČM Vojtěch Filip zdůraznil, že jeho strana není proti přímé volbě: "Ale pokud má být posílena přímá demokracie, žádáme všechny kolegy z ostatních politických stran, aby dali přednost zákonu o referendu, který je hlavním výrazem přímé demokracie v ústavních systémech."

V souvislosti s diskusemi o přímé volbě prezidenta se také často hovoří o pravomocích hlavy státu. Například předseda ČSSD Jiří Paroubek se odvolával na vnitrostranickou anketu, která sice podpořila přímou volbu prezidenta, ale posílení pravomocí hlavy státu odmítla. Šéf KDU-ČSL Jiří Čunek uvažuje například o změně prezidentovy pravomoci udělovat milosti - milost by mohl spolu s prezidentem podepisovat premiér nebo pověřený ministr. Martin Bursík ze Strany zelených si nemyslí, že by zavedení přímé volby musela nutně doprovázet změna pravomocí hlavy státu: "Neexistuje zde princip, který by říkal: Když je prezident volen přímo, v tu chvíli jde o prezidentský systém."

Politici si zatím nedali žádný termín, kdy diskusi o změně způsobu volby prezidenta dokončit. Jak říká předseda lidovců Jiří Čunek, případná přímá volba hlavy státu se netýká příští prezidentské volby, ke které dojde začátkem roku 2008. "Protože tento prezident bude volen ještě podle stávajících zákonů, tak ta diskuse v zásadě nemusí být termínována dny, ani týdny, ani měsíci."

Pavel Schrötter, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme