Šéfové koalice se dohodli, jak budou prosazovat své návrhy

Úřadující předseda sociálních demokratů Stanislav Gross je zase o krok blíže k vytvoření nové vlády na dosavadním koaličním půdorysu. S lídry lidovců a unionistů se dohodl na pravidlech budoucí koaliční spolupráce, a zřejmě se mu podaří získat i podpisy všech svých 70 poslanců. Tato podpora je ale podmíněná tím, že důvěru novému kabinetu zákonodárci ČSSD dají až na základě koaliční dohody a programového prohlášení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koaliční lídři

koaliční lídři | Foto: Marta Myšková

Lídři tří koaličních stran se dohodli na formě prosazování zásadních návrhů v budoucí vládě. "Koaliční návrh by měl být takový návrh zákona a takové usnesení vlády, které podpoří alespoň polovina ministrů z každé koaliční strany." Půjde o státní rozpočty pro roky 2005 a 2006, o zákony daňové a poplatky včetně úpravy jejich správy a dopadu na veřejné rozpočty, zákony o ochraně vlastnictví a o bydlení, a také o zásadní rozhodnutí týkající se zahraniční a obranné politiky.

Unionisté a hlavně lidovci tak získali požadovanou protikomunistickou pojistku. Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek s návrhem přišel, a je tedy spokojený. "Je to podle nás naprosto přijatelná dohoda, která posiluje důvěru koaličních stran."

Dohodu si pochvaluje i předseda unionistů Pavel Němec. "Unie svobody pokládá tuto prezentovanou dohodu jako krok správným směrem k celkovému dosažení koaliční dohody. Jsem rád, že jsme tento krok absolvovali, a předpokládám, že se nám podařilo nastavit takové procedurální mechanismy, ve kterých jsme se i poučili z fungování odstupující vlády, a že budou dobrým základem koaliční spolupráce."

Do pátku pracovní skupina ve složení Zdeněk Škromach, Milan Šimonovský a Karel Kühnl přípraví podklady programového prohlášení budoucího kabinetu.

Odpoledne si Stanislav Gross připsal další důležité body na půdě poslaneckého klubu své strany. Vše totiž nasvědčuje tomu, že získá podpisy od všech 70 poslanců sociální demokracie. Podpisy ale zatím stvrdí jen první krok formování kabinetu, tedy vůli k tomu, aby vláda ČSSD s KDU-ČSL a Unií svobody pokračovala. O podpoře novému kabinetu ale budou znovu jednat, až bude hotová koaliční dohoda a programové prohlášení.

S takovou podmínkou dnes podepsal loajalitu Grossovi například i exministr zahraničí Jan Kavan, který se netají tím, že by dal přednost menšinové vládě. "Je to podpora, která umožní ten první krok, to znamená ujistit pana prezidenta, že Standa Gross má podporu takovouto vládu sestavit."

Po náročném jednacím dnu tedy může být úřadující předseda ČSSD plný optimismu. Už po neděli se chystá na Hrad. "Základ je v tom, že bych chtěl začátkem příštího týdne panu prezidentovi říci, zda se podařilo nalézt takovou shodu, která mě opravňuje k tomu, abych s nějakou elementární jistotou řekl, že je možné sestavit vládu, která získá ve sněmovně důvěru," sdělil Stanislav Gross.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme