Šéfové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených znovu u kulatého stolu

Lídři ODS, lidovců a Strany zelených se v pondělí večer opět sešli k jednání o podobě možné koaliční smlouvy. Podepsat jí chtějí do konce června. Ještě kolem 23. hodiny byly rozhovory v plném proudu a podle neoficiálních informací se politici shodli na kapitolách o zahraniční politice a o justici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bursík, Mirek Topolánek, Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Ve druhé polovině týdne mají předsedové stran středopravicové koalice hovořit o personálním obsazení ministerských funkcí. Už minulý týden se domluvili na rozdělení ministerstev v počtu devět pro ODS, tři pro lidovce a tři pro zelené.

Těsně před pondělní večerní schůzkou v pořadu Radiofórum předpověděl šéf zelených Martin Bursík, že diskuse diskuse bude zřejmě hodně dramatická. "Problém v tom jednání byl s poslanci Tlustým, Langrem a Římanem a tady se musíme dozvědět, na tom dnešním jednání K9, nebo zítřejší K3 nebo K9, jestli ty pozice těchto poslanců jsou oficiálními pozicemi ODS, nebo ne. A to bude naprosto rozhodující pro další postup jednání," uvedl Bursík v Radiofóru ČRo 1.

Ukázalo se totiž, že v mnoha směrech se jednání předsedů stran a expertních týmů výrazně liší. Podle Bursíka existují témata, na kterých se lídři domluvili a odborníci ODS je poté zpochybnili.

Předsedové stran podle Bursíka jednají o tom, že vláda zachová těžební limity a nebude ani stavět další bloky jaderných elektráren. Zároveň ale lidé z expertní skupiny ODS dávají svým protějškům ze Strany zelených na výběr, jestli v bude v programu bod o limitech či o jaderných elektrárnách. "Něco nehraje. Je potřeba, aby se v tom rychle udělal pořádek," uvedl Bursík v Radiofóru.

Koaliční smlouvu se chystají předsedové ODS, zelených a lidovců podepsat příští týden. O víkendu proberou výsledky vyjednávání širší vedení ODS a zelených, lidovci už ke vstupu do koalice mají souhlas celostátní konference od pátku. Pokud naleznou lídři vznikající koalice shodu se sociálními demokraty, mohla by nová vláda získat důvěru sněmovny v polovině prázdnin.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme