Šéfové parlamentních klubů o volebním zákoně

Zástupci parlamentních klubů jednají v senátu o podobě volebního zákona. Některé změny volebního zákona, které prosadily ČSSD a ODS na základě opoziční smlouvy totiž Ústavní soud zrušil. Čtyřkoaliční zákonodárci se s usnesením Ústavního soudu shodují v počtu volebních obvodů i v otázce přepočtu mandátů, ale navíc chtějí v budoucím zákoně prosadit i změnu povinných procent zisku pro koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda horní komory svolal schůzku kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který v lednu zrušil na návrh hlavy státu kontroverzní části zákona o parlamentních volbách. Obě parlamentní komory se podle Ústavy musejí dohodnout na témže znění této normy.

Podle šéfa sociálně demokratických senátorů Ladislava Svobody by měli zákonodárci dospět k dohodě co nejrychleji.

Zástupce senátorů KDU-ČSL Jiří Šenkýř jde na setkání s představou 14 volebních krajů, změnou přepočítávacího koeficientu na přirozená čísla, jiného rozdělení procent potřebných pro vstup koalic. Dále bude žádat návrat ke druhému skrutiniu s automatickým postupem kandidáta, který je na druhém místě.

Markéta Kaclová, Lucie Weissová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme