Šéfové parlamentních stran pro důchodovou reformu

Koaliční a opoziční strany začaly společně jednat o důchodové reformě. Jejich předsedové se večer sešli ve Strakově akademii poprvé. Shodli se na tom, že změna důchodového systému vyžaduje širokou podporu. Znovu se sejdou poté, co penzijní reformu projednají jednotlivé strany samostatně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předsedové parlamentních stran

předsedové parlamentních stran | Foto: Martin Štěrba

Premiér Vladimír Špidla věří, že kompromis najdou do konce nynějšího volebního období - tedy přibližně do dvou let:"Není nejmenších pochyb o tom, že pokud nastane úspěšný proces, že výsledek (ale ten nemohu předvídat, ani nevím, zda k němu dospějeme) těžko bude pod razítkem jednoho politického uskupení."

"Nutné změny důchodového systému vyžadují širokou podporu politických sil. Lze najít kompromis, i když cesta k němu bude určitě svízelná," zdůraznil premiér. Vláda by chtěla ještě v tomto pololetí předložit parlamentu základní principy penzijní reformy. Pokud by byla úspěšná, lze konkrétní návrhy právních norem očekávat o rok později.

Špidlův kabinet prosazuje takzvaný švédský model, který by měl odrážet výši předchozích příjmů, zároveň by však žádný důchod neměl klesnout pod 1,2 násobek životního minima.

Na takzvaném fiktivním účtu by se měly objevit veškeré finance, které každý z nás během svého života do systému odvede. Na konečné podobě reformy se však chce vládní koalice dohodnout s parlamentními opozičními stranami.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach říká, že to je základní podmínkou změn důchodového systému: "To je v zájmu občanů České republiky, aby měli jistotu, za jakých podmínek půjdou do důchodu. Bez ohledu na to, jaká vládní konstelace kterých politických stran tady bude v budoucnosti vládnout," zdůraznil Škromach.

Občanská demokratická strana je pro zavedení minimálního starobního důchodu, který by nebyl založen na systému zásluhovosti. Odvody na sociální pojištění by měly být nižší a lidé by se sami rozhodovali, co s ušetřenými prostředky učiní.

Další posun věkové hranice pro odchod do důchodu je nepřijatelný pro KSČM. Argumentují vyšší nezaměstnaností. Reforma by podle nich měla být postupná a bez zhoršování sociální situace lidí.

Milan Kopp, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme