Šéfové parlamentů Visegrádské čtyřky jednají o volném pohybu pracovních sil

Potřeba uvolnění pracovního trhu Evropské unie i pro nové členské země, takové je hlavní téma jednání představitelů parlamentů zemí takzvané Visegrádské čtyřky, kteří se schází v Praze. Podle dostupných informací má stejně vyznít také závěrečná deklarace zástupců Česka, Maďarska, Polska a Slovenska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valdštejnský palác | Foto: Jan Rosenauer

Politiky v pražském Valdštejnském paláci hostí předseda Senátu Přemysl Sobotka. Pro Český rozhlas se vyjádřil, co je cílem jednání: "Jedná se o pokus o sjednocení názorů představitelů parlamentů Visegrádské čtyřky na téma přechodné období. Podle reakcí se zdá, že se sjednotíme a deklarace bude podepsána. Okamžitě ji budeme odesílat členským zemím a představitelům Evropského parlamentu a Komise."

Letos v květnu skončí dvouleté období, po kterém mají staré země Unie přehodnotit, zda jsou pracovní omezení pro občany nových členských zemí opodstatněná. Pokud se tak nestane, měla by podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka přistoupit Česká republika k odvetným opatřením vůči těm zemím Evropské unie, které našim občanům své pracovní trhy neotevřou.

"České firmy když chtějí zaměstnat někoho na stavební dodávku do Německa, tak musí požádat o pracovní povolení pro své zaměstnance, které samozřejmě dostanou, ale trvá to dlouho a stojí to hodně peněz. Je potřeba, aby podmínky byly pro obě strany stejné. To znamená, když sem přijde podnikat zahraniční firma, tak by měla podléhat stejným byrokratickými opatřením, jakým podléhá česká firma v té zemi," myslí si Drábek.

Podle Jaromíra Drábka umožňuje zavést odvetná omezení na českém pracovním trhu naše přístupová smlouva s Evropskou unií. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban to ale vylučuje.

"Technicky by to nešlo, není tu žádná možnost. Nevím, jak si Hospodářská komora představuje, že bychom měli zkomplikovat těm, kteří chtějí podnikat v České republice, život," reaguje Urban.

Jediné státy bývalé patnáctky, které omezení nezavedly, byly Irsko, Británie a Švédsko

Lenka Rákosová, Pavla Dluhoschová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme