Šéfové pěti sněmovních stran se mají opět sejít u prezidenta příští úterý

O tom, jak vyřešit současnou politickou situaci, mají příští úterý znovu jednat s prezidentem republiky lídři všech pěti sněmovních stran. S vlastním návrhem dohody o řešení přišel prezident v pátek. Řešením by mohl být kabinet složený ze zástupců ODS, ČSSD, lidovců a zelených, tedy bez KSČM. Zemi by přivedl k novým volbám na podzim 2007, nebo na jaře 2008. Zřejmě ale až příští týden ukáže, jestli se politici budou schopni na takovém východisku domluvit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus

Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Jednotlivé strany by teď měly o Klausově návrhu jednat ve svých grémiích, jejich šéfové se znovu vrátí na Hrad v úterý. Hledat řešení by měli hlavně pro časově omezenou variantu povolebního uspořádání. "Tato dohoda vychází z hypotézy obdobnosti se situací v Poslanecké sněmovně, kdy v červnu došlo k jistému prozatímnímu řešení," prohlásil Klaus. Sám dohodu blíže nepopsal. Vyjednávání prezident hodnotil jako velmi vážná a doufá, že přispějí k co nejrychlejšímu řešení současné situace.

Předsednictvo ČSSD ale odmítá předčasné volby a duhovou vládu. Naopak trvá na tom, aby sociální demokracie dostala příležitost sestavit vládu. S tímto postojem půjde na úterní jednání předsedů pěti parlamentních stran s prezidentem Václavem Klausem, řekl novinářům po pátečním jednání představitelů ČSSD předseda strany Jiří Paroubek.

Sociální demokracie požaduje postup podle ústavy. To znamená, že prezident by měl vzhledem k neúspěchu jednání o vládě pověřit pokusem o její sestavení někoho dalšího. ČSSD očekává, že tuto příležitost by měla jako druhá nejsilnější strana dostat právě ona. "My předpokládáme, že jeden ze dvou pokusů, které jsou podle ústavy ještě před námi, může dostat k dispozici představitel sociálnědemokratické strany. Takže to je naše odpověď, pokud jde prakticky o konání předčasných voleb, protože si myslíme, že v tuto chvíli nebyly vyčerpány podle ústavy všechny pokusy, a tudíž není důvodu uvažovat o předčasných volbách," uvedl Paroubek.

Podle odstupujícího premiéra Mirka Topolánka z ODS šlo v pátek na Hradě zatím o základní nástin řešení. "Myslím, že všech pět předsedů politických stran nakonec přistoupilo na pokračování jednání v úterý s tím, že základní parametry toho řešení pan prezident představil. O těch parametrech a o vnitřku řešení těch parametrů se budeme bavit v úterý," řekl pouze Topolánek.

Pro lídra Strany zelených Martina Bursíka je teď důležitá otázka, jestli se politici vůbec na jednotlivých bodech návrhu dohodnou. Bursík naznačil, že mezi stranami zatím soulad neexistuje. "Kdyby to dopadlo úplně dobře, tak bychom si nemuseli dávat nový termín v úterý," uvedl.

Úřadující předseda lidovců Jan Kasal si dovede představit, že v čele přechodného kabinetu by stanul šéf ODS Mirek Topolánek a lídr sociálních demokratů Jiří Paroubek by se stal předsedou dolní komory. Stejně tak je ale podle něj možné, že šéfové obou nejsilnějších stran usednou do poslaneckých lavic. Když se politici shodnou na termínu voleb, vládu už podle Kasala sestaví rychle s tím, že úřednický kabinet nepovažuje za nejlepší řešení

Pokud dohoda o dočasném kabinetu nevznikne, může se republika k předčasným volbám dopracovat i tak, že tři vlády po sobě nezískají důvěru dolní komory. Ve hře je stále i novela ústavy, která by umožnila sněmovnu rozpustit poté, co se na tom po demisi vlády shodne třípětinová většina všech poslanců.

Milan Kopp, Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme